Ponad sześć lat temu w Rajczy przeprowadzono remont mostu na Sole, który wiedzie do dworca kolejowego i kilku przysiółków. Sęk w tym, że wyremontowano wtedy tylko połowę przeprawy… Od tej pory władze gminne, radni i mieszkańcy nie mogą się doprosić od starostwa dokończenia prac.
Jak wynika z informacji uzyskanych w żywieckim starostwie, remont połowy mostu przeprowadzono między 18 sierpnia a 12 grudnia 2014 roku, co kosztowało ponad 369,7 tys. zł. Na drugą połowę zabrakło wówczas pieniędzy. W sprawie dokończenia remontu wiele razy interweniowali między innymi przewodniczący Rady Gminy Rajcza i sołtys Rajczy Zbigniew Kopeć czy radna gminna Honorata Szatanik. Na niedawnej sesji radna po raz kolejny poruszyła problem, podkreślając, że jedna strona jest wyremontowana, a przy drugiej, gdzie barierka jest do naprawy, ustawiono pachołki, które uniemożliwiają przejście. Jak dodała, wygląda to okropnie. Obecny podczas sesji radny powiatowy Grzegorz Rybarski, który również interweniował już kilka razy w tej sprawie, przyznał, że na dalsze prace potrzebne byłoby około 500 tys. zł.
– Projekt na remont całości wykonano w 2010 roku. Niestety, stracił on już ważność i wygasły wszystkie uzgodnienia. Na nowy projekt trzeba byłoby wyłożyć 20-30 tysięcy – powiedział.
O to, czy i kiedy zostanie dokończony remont mostu w Rajczy, zapytaliśmy w starostwie.
– Na dzień dzisiejszy priorytetem jest przebudowa obiektów, które posiadają pomost drewniany. Dlatego remont drugiej połowy tego obiektu uzależniony jest od środków finansowych na ten cel. Niezależnie od tego, wykonanie remontu drugiej połowy mostu na drodze do dworca kolejowego w Rajczy jest ujęte w wykazie inwestycji do realizacji – poinformował nas rzecznik prasowy starostwa Dariusz Szatanik.
Zanosi się zatem, że na remont drugiej połowy przyjdzie jeszcze poczekać. Kto wie, czy wówczas nie trzeba będzie remontować już całego mostu…
Powiat Cieszyński jest lepszy. Wyremontował cały most w Kończycach Małych po czym go w połowie zamknął. Nie wiem co gorsze. Radni Powiatowi i Gminni godzą się na fikcję. Pewnie nie znają swoich obwodów wyborczych. Wójt nie interweniuje. generalnie sielanka. Rączka – rączkę myje.
lavare manus
Bezkontrola, bezodpowiedzialność, też trochę nie po polsku.
Kiedy wojsko polskie maszerowało pod Grunwald musiało przeprawić się przez rzekę po moście , okazało się że połowa mostu jest dziurawa , Jagiełło tędy kazał naprędce dziury w mieście zaścielić słomą a na wierzch przysypać złotymi dukatami , w nocy dukaty zniknęły , takoż więc , wojska które miały iść lewą stroną mostu poszły prawą , a te co miały iść prawą poszły po rzece , zbroje rycerzy zardzewiały od wody i zaczęły okrutnie zgrzypueć , a hałas był tak doniosły że rycerze krzyżowi pochowali się do wiczych dołów ponieważ mieli zbroje ocynkowane i odgłosów rdzy nie znali , Jagiełło… Czytaj więcej »
No ale krzyżacy musieli współpracować z wilkami, że im pozwoliły wejść do dołów. To niesprawiedliwe – i ludzie i wilki, które człowiekowi nie były wilkiem.
Człowiek wilkowi jest wilkiem
To myśliwy,…dopóki nie wejdzie do wilczego dołu
Czy wiadomo co stało się z tą drugą połową (kasy)
Mówią, że nie było kasy na całość. Przecież nie przystępuje się do remontu mostu nie mając kasy na całość. Jakie to są zasady, kto to kontroluje?
A domyślam się, że przystępując do remontu była kasa na całość ale później decyzją kogoś pieniądze poszły w inne miejsce.
Inne miejsce ,inne spodnie, inna kieszeń ,
Nigdzie na świecie nik nie buduje połowę mostu ,bo po co taki most
Ale most już jest wybudowany i wypadałoby wprowadzić ruch po połowie wyremontowanej, drugą połowę zamknąć. W Polsce się da, na świecie pewnie nie ale zależy jaki świat (pierwszy, drugi czy trzeci).
Aby wiadomo było co się stało z drugą połową, powinien wejść w temat organ kontrolny dla Starosty czyli Komisja Rewizyjna Rady Powiatu. Ale tego nie robi tak jak wiele innych Komisji Rewizyjnych w samorządach. Bo najczęściej na czele są postawieni radni z większości rządzącej więc mają zaufanie – takie tłumaczenie.
Jeśli “w rodzinie “jest 15 członków to komisja rewizyjna jest w “rodzinie”
Trochę więcej członków liczy rodzina miejska i trochę wyżej są wynagradzani (diety) niż w rodzinie gminy wiejskiej.
“rodzina ” w dosłownym znaczeniu
To jest kuriozum, że nie rozlicza się zarządzającego drogą z zakończenia remontu przez 6 lat i przyjmuje się tłumaczenie, że priorytet dziś jest inny a zakończenie remontu warunkuje się zdobyciem kasy i zaświadcza, że remont jest ujęty w wykazie. Że nie rozlicza się zarządzającego z doprowadzenia do nieważności projektu i potrzeby wydatkowania na nowy projekt.
Nie jest to tak, że priorytetem powinno być zakończenie roboty i to natychmiast nie mówiąc po 6 latach?