Porady i inspiracje

Rekordowo drogie ferie w Beskidach. Jak zminimalizować koszty urlopu?

Zimowy wypoczynek w Beskidach nigdy nie był tak drogi jak obecnie. Wysokie ceny są faktem, jednak nie powinny przyczyniać się do rezygnacji z urlopu. Warto natomiast zastosować się do paru sprawdzonych wskazówek, dzięki którym można zminimalizować wydatki związane z wypoczynkiem w Beskidach.

Inflacja uderza również w turystykę i turystów

Absurdalnie wysokie ceny energii sprawiają, że ogrzewanie i zasilanie prądem obiektów noclegowych drenuje kieszenie właścicieli, a do tego dochodzą podwyżki dla pracowników, których inflacja również bardzo mocno dotyka. Aby się utrzymać na rynku i nie wpaść w problemy finansowe, właściciele obiektów hoteli, hosteli, pensjonatów i prywatnych kwater w Beskidach są zmuszeni do podnoszenia cen – to nie ich wymysł ani chciejstwo, lecz rynkowa konieczność, która również dla nich jest bardzo trudna. Zdają sobie przecież sprawę, że wyższe koszty mogą odstraszyć potencjalnych klientów, ale w praktyce nie mają wyboru – muszą podnosić stawki, żeby nie dopłacać do interesu.

Wysokie ceny noclegów są faktem, jednak to tylko jeden z czynników decydujących o rekordowo drogim urlopie w Beskidach. Wpływają na niego bowiem również znaczące podwyżki stawek za karnety na stokach i wypożyczenie sprzętu narciarskiego. Kolejna kwestia to sam dojazd w góry, który z powodu wysokich cen paliw mocno opróżni kieszeń przeciętnego Kowalskiego. Co jeszcze? O wiele droższe będą posiłki w restauracjach, a nawet ubezpieczenia turystyczne. Mając to wszystko na uwadze, zdecydowanie warto poszukać rozsądnych oszczędności, aby spędzić przyjemny urlop bez wydawania fortuny. Oto kilka sposobów, które pozwalają na obniżenie kosztów pobyt w górach.

Porównuj oferty noclegów

Największym kosztem związanym z feriami w Beskidach jest przeważnie nocleg, dlatego warto umiejętnie wybierać oferty pod kątem ceny, ale uwzględniając też jakość i własne, indywidualne wymagania oraz potrzeby. Rekomendujemy skorzystanie z porównywarek internetowych w rodzaju Booking.com, Trivago czy Kayak, dzięki którym szybko i łatwo można znaleźć najtańsze noclegi spełniające określone kryteria. Na identycznych zasadach działają porównywarki polis turystycznych, które pozwalają wyszukać też ubezpieczenie do Tajlandii, Meksyku czy USA.

Oblicz, który środek transportu najbardziej się opłaca

Jedziesz w góry w pojedynkę? Zdecyduj się na podróż pociągiem, samolotem albo autobusem – prawdopodobnie wyjdzie taniej niż własnym samochodem. Z kolei w przypadku wypadu rodzinnego samochód może być już najopłacalniejszy. Uwzględniając własną sytuację, przemyśl, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Przygotowuj jedzenie we własnym zakresie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, stołowanie się w beskidzkich restauracjach jest w 2023 r. drogie jak nigdy wcześniej. Warto zatem zarezerwować nocleg z dostępem do aneksu kuchennego, aby przygotowywać sobie jedzenie we własnym zakresie.

Korzystaj z darmowych atrakcji

Zamiast codziennie wydawać pieniądze na jazdę na nartach czy stołowanie się w restauracjach, może warto przemyśleć górską wycieczkę? Będąc na szlaku, nie wydasz pieniędzy na nic więcej poza prowiantem zabranym do plecaka, a przeżycia będą równie wspaniała, a dla wielu osób nawet lepsze niż podczas szusowania po stokach. W obu przypadkach zalecamy natomiast wykupienie ubezpieczenia – najtańsze polisy turystyczne znajdziesz w internetowych porównywarkach ubezpieczeniowych.

google_news