Porady i inspiracje

Restrukturyzacja zadłużenia osoby fizycznej – na czym polega?

Restrukturyzacja zadłużenia może dotyczyć zarówno firm, jak i osób prywatnych. Mimo że rozwiązania adresowane są przede wszystkim do przedsiębiorców, w prawie upadłościowym znajdują się konkretne regulacje odnoszące także do podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej. To jeden z najefektywniejszych sposobów na poradzenie sobie z problemami wynikającymi z nadmiernego zadłużenia. Jak wygląda taki proces w praktyce?

1. Jak przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia osoby fizycznej? Zasady

2. Restrukturyzacja kredytu

3. Wniosek o restrukturyzację zadłużenia osoby fizycznej

Restrukturyzacja zadłużenia osoby fizycznej polega przede wszystkim oddłużeniu osoby, która nie radzi sobie lub za chwilę przestanie sobie radzić z regulowaniem zobowiązań, na przykład spłatą kredytu. Umowy kredytu najczęściej przewidują rozwiązania doraźne w postaci wakacji kredytowych, które nie zawsze rozwiązują problem.

Jak przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia osoby fizycznej? Zasady

Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego restrukturyzacja zadłużenia w ramach upadłości konsumenckiej jest dostępna dla:

  • Osób fizycznych, które przestały prowadzić działalność gospodarczą lub zawodową, a wcześniej nie składały wniosku o ogłoszenie upadłości na ogólnych zasadach,
  • Osób fizycznych, prowadzących gospodarstwo rolne i nie prowadzących działalności gospodarczej,
  • Wspólników lub akcjonariuszy spółek kapitałowych oraz komandytariuszy spółek komandytowych lub komandytowo-akcyjnych, pod warunkiem, że nie prowadzą samodzielnej działalności gospodarczej.

Podobnie jak przy ogłaszaniu upadłości, dążąc do restrukturyzacji kredytu, należy wykazać, że dana osoba znalazła się w stanie upadłości, czyli nie jest w stanie regulować zobowiązań. Jednocześnie musi być w stanie pokryć koszty postępowania oraz wykonania układu. Więcej na ten temat przeczytasz na https://kpr-restrukturyzacja.pl/.

Restrukturyzacja kredytu

Jeśli problemy danej osoby dotyczą wyłącznie jednego zobowiązania finansowego, może ona starać się o restrukturyzację kredytu. To, mówiąc najprościej, zmiana warunków istniejącej umowy. Najczęściej modyfikacja wprowadza wydłużenie okresu kredytowania, zmienia oprocentowanie lub ustanawia nowe zabezpieczenie – wszystko dopasowane do nowej sytuacji finansowej dłużnika.

Aby rozpocząć taką procedurę, musisz złożyć wniosek do banku. Załącznikami do wniosku o restrukturyzację są dokumenty potwierdzające sytuację finansową, na przykład potwierdzenie dochodów, a w przypadku działalności gospodarczej zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec ZUS i Urzędu Skarbowego.

Wniosek o restrukturyzację zadłużenia osoby fizycznej

Restrukturyzacja osób fizycznych ma na celu przede wszystkim:

  • zawarcie układu z wierzycielami i uregulowanie zaległości,
  • oddłużenie,
  • wstrzymanie postępowania windykacyjnego, jeśli takowe się toczy.

Oznacza to, że restrukturyzacja zapobiegnie wielu problemom, między innymi kredytobiorca uniknie postępowania windykacyjnego. Więcej na ten temat przeczytasz na: https://kpr-restrukturyzacja.pl/media/.

Podstawę rozpoczęcia procedury stanowi wniosek złożony na odpowiednim formularzu. Powinny znaleźć się w nim informacje takie jak:

  • wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika,
  • spis wierzycieli wraz z wysokością wierzytelności,
  • spis wierzytelności kwestionowanych,
  • lista zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika,
  • informacja o osiągniętych przychodach oraz kosztach utrzymania,
  • wstępna propozycja układowa.

Bardzo ważną częścią wniosku jest jego uzasadnienie, wraz z uprawdopodobnieniem okoliczności. Następnym krokiem jest rozpoczęcie postępowania, które ma na celu doprowadzenie do układu.

google_news