Wydarzenia Sucha Beskidzka

Rewitalizacja na miarę możliwości

Choć w ciągu ostatnich lat Maków Podhalański bardzo się rozwinął, wciąż wiele można w nim zrobić, by stał się miejscem bardziej przyjaznym dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, a także atrakcyjnym dla turystów. Gotowy jest już program rewitalizacji, który zakłada, że do końca 2020 roku miasto wypięknieje, a życie w nim będzie łatwiejsze.

Makowska gmina dołączyła do grona tych, które będą się starały uszczknąć trochę pieniędzy z wielomiliardowej puli środków przeznaczonych na rewitalizację polskich miast i gmin. Aby mogła po nie sięgnąć, potrzebowała programu rewitalizacji, który wskaże jej największe problemy, potrzeby i właściwe kierunki rozwoju. Teraz, gdy dokument jest już gotowy, samorząd może aplikować o dofinansowanie wymienionych w nim działań. Ale gminny program rewitalizacji został opracowany w taki sposób, by jego założenia udało się zrealizować nawet bez udziału środków zewnętrznych. Bez niepotrzebnego rozmachu, z rozsądnym umiarem. Przewiduje tylko jedną dużą inwestycję – budowę centrum kultury i rekreacji, oszacowaną na 7 mln zł. Obiekt miałby powstać przy ul. Sportowej w Makowie, na terenie byłej bazy Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Wprawdzie, jak pisaliśmy tutaj, są problemy z odzyskaniem tego gruntu od geesu, ale burmistrz Paweł Sala jest przekonany, że uda się to osiągnąć.

Pozostałe inwestycje wymienione w programie rewitalizacji są już znacznie mniej kosztowne. To termomodernizacja trzech budynków w Makowie: Domu Kultury, dawnego ratusza, w którym obecnie mieści się archiwum i byłego dworca kolejowego. Wszystko razem ma kosztować około 1 mln zł. Ponadto przy ostatnim z tych obiektów ma powstać miejsce, w którym rowerzyści i turyści piesi będą mogli rozpocząć czy zakończyć wędrówkę, albo odpocząć w jej trakcie. Będzie tam toaleta, prysznic i mini myjnia. Koszt tej inwestycji został oszacowany na 450 tys. zł. W planach jest także remont estrady Makowianka (150 tys. zł) i pomieszczeń w remizie makowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej (400 tys. zł). Program rewitalizacji zakłada również szereg działań, które mają przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców gminy: utworzenie świetlicy rehabilitacyjnej dla osób niepełnosprawnych w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Makowie, poszerzenie oferty zajęć dla dzieci i młodzieży, organizowanie warsztatów podnoszących kompetencje przedsiębiorców, zajęć integrujących mieszkańców oraz szkoleń aktywizujących zawodowo osoby bezrobotne.

Uchwalenie gminnego programu rewitalizacji poprzedziły trwające miesiąc konsultacje społeczne, w czasie których wszyscy zainteresowani mogli ustnie lub pisemnie wnosić uwagi do przedstawionego im projektu. Zgłoszono ich zaledwie sześć, a dotyczyły między innymi konieczności zadbania o ogólną estetykę miasta oraz wygląd i rozwój terenów zieleni, potrzeby utworzenia atrakcyjnej dla turystów bazy, a także monitoringu brzegów rzeki Skawy, na których gromadzą się wysypiska śmieci.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments