Wydarzenia Cieszyn

Rewitalizacja zakończona. Czas otworzyć park w Istebnej (ZDJĘCIA)

Fot. z archiwum UG w Istebnej

Rewitalizacja Parku im. Pawła Stalmacha w Istebnej dobiegła końca. Teren przeszedł metamorfozę i stał się ozdobą centrum miejscowości.

W ramach inwestycji m.in. rozebrano kamienne murki, które stanowiły część ogrodzenia. Wymienione zostały także nawierzchnia chodników i podziemna linia energetyczna, a przestrzeń wokół drzew zyskała nową, przepuszczającą wodę, warstwę mineralną. Porośnięty starodrzewem kasztanowców i lip skwer w centrum Istebnej wzbogacono o kolejne nasadzenia, by obszar ten wzmocnić i ożywić przyrodniczo.

Warto wiedzieć, że zrewitalizowany park objęty jest nadzorem konserwatorskim. Znajduje się na terenie tzw. zespołu zabytkowego centrum wsi Istebna i stanowi istotny cel turystyki kulturowej i krajobrazowej. Nosi imię Pawła Stalmacha, znaczącego na Śląsku Cieszyńskim działacza społecznego i narodowościowego, dziennikarza i publicysty, który przyczynił się m.in. do założenia Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego. 13 listopada br. przypada zresztą 130. rocznica jego śmierci. W 1924 roku w istebniańskim parku odsłonięto pomnik Pawła Stalmacha wybudowany przez Michała Kawuloka. Inicjatorem powstania monumentu, a także częściowo jego fundatorem, był ks. Emanuel Grim. Przedsięwzięcie finansował także macierzowiec i nadleśniczy, Jan Małysz. Popiersie Pawła Stalmacha i sokoła wieńczącego całość wykonał natomiast rzeźbiarz, Ludwik Konarzewski. Co ciekawe, w uroczystości odsłonięcia pomnika, mającej miejsce 9 listopada 1924 roku, wzięło udział około 1500 osób. Wieczorem na Złotym Groniu zapłonęły góralskie i zagrały góralskie kapele, a w gospodzie „Rogowiec” odegrano poświęconą Stalmachowi i Karolowi Miarce sztukę Emanuela Grima „Dwa orły śląskie”.

Fot. z archiwum UM w Istebnej

Park mieści się w sąsiedztwie kościoła pod wezwaniem Dobrego Pasterza i zabytkowego budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej. Rzut beretem od niego zlokalizowany jest także stary cmentarz z nagrobkami z przełomu XVIII i XIX wieku. W listopadzie 2019 roku w istebniańskim parku odsłonięto inny pomnik, tym razem poświęcony pamięci legendarnego himalaisty, rodzinnie związanego z Istebną, Jerzego Kukuczki, który zginął 24 października 1989 roku podczas zdobywania południowej ściany Lhotse, czwartego co do wysokości szczytu Ziemi. Obelisk jest odwzorowaniem czortenu znajdującego się w Nepalu pod zdradliwą i ekstremalnie trudną ścianą Lhotse, upamiętniającego, obok Jerzego Kukuczki, dwóch innych polskich himalaistów – Rafała Chołdę i Czesława Jakiela, którzy również w tej części globu zostali na zawsze.

Istebniański park w nowej odsłonie zyskał także oświetlenie dekoracyjne, m.in. nowe reflektory i lampy w chodniku. Zwieńczeniem inwestycji będą nowe elementy małej architektury, w tym ławki, kosze, donice czy wazony. Uroczyste otwarcie parku nastąpi 20 listopada o 10.00 i będzie połączone z plenerową wystawą fotograficzną, podczas której zobaczyć będzie można zdjęcia nagrodzone w konkursie zorganizowanym w ramach projektu „Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego gmin Hlboké nad Váhom i Istebna”.

Fot. z archiwum UG w Istebnej

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
no i git
no i git
3 lat temu

Tam jest park tóś śok…znienawidzona Unia dała ??? Paweł Stalmach Ewangelik i jego pomnik w centrum Katolickiej wsi potwarz 🙂

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Piękna mozaika z opadłych liści, kto będzie sprzątał?

e_mil
e_mil
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Ja myslę,że wiatr.