Burza rozpętała się po tym, jak wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wręczył nominację do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu byłej premier, obecnie europoseł Beacie Szydło. Z dziewięcioosobowej rady zrezygnowały trzy osoby! Sześć lat temu Szydło domagała się dymisji dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego, a teraz miałaby go w pewien sposób nadzorować.
Rada Muzeum Auschwitz ma za zadanie kontrolować działalność muzeum. W ubiegłym tygodniu wicepremier Piotr Gliński powołał w skład Rady Muzeum Auschwitz na kadencję 2021-2025: Bogdana Bartnikowskiego, Grzegorza Berendta, profesora Tomasza Gąsowskiego, profesora Edwarda Kosakowskiego, profesora Stanisława Krajewskiego, Marka Lasotę, księdza Jana Nowaka, Krystynę Oleksy (byłą wicedyrektor Muzeum Auschwitz i przewodniczącą rady w poprzedniej kadencji) oraz byłą premier i europoseł Beatę Szydło, która mieszka w Przecieszynie, w gminie Brzeszcze. Wicepremier Gliński stwierdził, że obecność Beaty Szydło stanowi dla rady i muzeum zaszczyt.
– Osoba tego formatu politycznego, z wielką wrażliwością społeczną, ciesząca się wysokim społecznym zaufaniem, na którą w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego oddało głos 525 tysięcy wyborców i – co najważniejsze – wywodząca się z Ziemi Oświęcimskiej, której rodzina od lat zamieszkuje w bezpośrednim sąsiedztwie terenu dawnego obozu, jest cennym sojusznikiem w staraniach o realizację programu muzeum i wsparciem jego działalności (…) Tym bardziej, że w ostatnim czasie – także dzięki zaangażowaniu pani Beaty Szydło – państwo polskie podjęło wiele od dawna oczekiwanych decyzji dotyczących rozwoju Muzeum Auschwitz – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.
Beata Szydło, na portalu społecznościowym, podziękowała wicepremierowi.
– Ta społeczna funkcja jest dla mnie, mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej, zaszczytem i wielkim obowiązkiem – napisała.
Po tym jak nominacja Szydło wyszła na światło dzienne, z zasiadania w radzie zrezygnował profesor Stanisław Krajewski (działacz społeczności żydowskiej, współtwórca Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, który w latach 1991-2006 był członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a od 2008 roku zasiadał w Radzie Muzeum Auschwitz).
– Dowiedziałem się z prasy, że zostałem powołany na kolejną kadencję (2021-2025) do Rady przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wyraziłem kiedyś na to zgodę, będąc w kontakcie z dyrekcją Muzeum. Jednak okazało się, że tym razem obok osób zajmujących się tematyką dotyczącą obozu znalazła się tam p. Beata Szydło. Rozumiem to jako upolitycznienie rady. W takiej sytuacji nie widzę dla siebie możliwości funkcjonowania w jej ramach. Rezygnuję zatem z członkostwa w tej radzie – napisał Stanisław Krajewski w liście do wicepremiera Piotra Glińskiego.
Dwa dni później z zasiadania w radzie zrezygnowali Krystyna Oleksy i Marek Lasota (dyrektor Muzeum AK).
– To zawsze było gremium zajmujące się sprawami historycznymi, konserwatorskimi, a nie polityką – oświadczył Marek Lasota.
Wicepremier Gliński stwierdził, że ze zdumieniem przyjął te decyzje.
– Mam nadzieję, że rezygnacja ta nie wynika z przyczyn politycznych i nie jest wyrazem myślenia w kategoriach niedemokratycznych i wykluczających osoby o odmiennych poglądach czy wrażliwości społecznej z aktywności publicznej na rzecz dobra wspólnego (…) powołanie członków rady jest natomiast wyłączną prerogatywą ministra kultury, który ma demokratyczny, konstytucyjny mandat do sprawowania swojej funkcji (…) Nie jest też prawdą, że w Radzie Muzeum Auschwitz nigdy nie zasiadały osoby zaangażowane politycznie – stwierdził wicepremier Piotr Gliński.
Ostro skomentował to Tomasz Cebulski, założyciel ośrodka badawczego Polin Travel (zajmuje się poszukiwaniami genealogicznymi, dokumentacją historii Żydów polskich, edukacją o Holokauście i dialogiem polsko-żydowskim). Na swoim profi lu społecznościowym napisał, że fakt, iż Beata Szydło jest aktywnym politykiem i wiceprzewodniczącą partii rządzącej, jest wystarczającym powodem do kompromitacji przekazu Muzeum Auschwitz w przyszłości.
– Przekazu historycznego który jest owocem ciężkiej pracy 74 lat i kilku pokoleń ocalałych i historyków Muzeum Auschwitz. Polityka, szczególnie bieżąca nie powinna nigdy i w żadnej formie ingerować w miejsca masowego ludobójstwa i pozostałe tam cmentarze. To nie miejsce na politykę, to miejsce na refleksję do czego zła i populistyczna polityka może prowadzić. Podziękowania dla Stanisława Krajewskiego, Krystyny Oleksy i Marka Lasoty za wyrażenie sprzeciwu w czasie, kiedy o sprzeciw coraz trudniej – zaznaczył Tomasz Cebulski.
Agnieszka Magdziak-Miszewska, była ambasador Polski w Izraelu, publicznie stwierdziła, iż wie, że Beata Szydło od dawna chciała zastąpić Piotra Cywińskiego na stanowisku dyrektora Muzeum Auschwitz. Jak zaznaczyła, gdy z tych planów nic nie wyszło, to wicepremier Piotr Gliński powołał ją do Rady Muzeum, gdzie jej misją będzie zapewne „upolszczenie Auschwitz”.
Dyrekcja Muzeum Auschwitz nie komentuje sprawy. Warto natomiast przypomnieć, że premier Szydło i obecnemu dyrektorowi muzeum Piotrowi Cywińskiemu (zajmuje to stanowisko od września 2006 roku), nie było dotąd po drodze. Pod koniec stycznia 2015 roku PiS, wtedy w opozycji, wystosowało apel do ówczesnej premier Ewy Kopacz i minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej o zdymisjonowanie dyrektora Cywińskiego. Poszło o brak zaproszenia rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Ale do dymisji dyrektora nie doszło, także po tym jak PiS objęło rządy w Polsce. Gdy Beata Szydło była już premierem, w 2017 roku zainicjowała powstanie nowego muzeum w Oświęcimiu, które miało nosić nazwę Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz. W jej założeniu miało to być muzeum przypominające światu o tym „kto był katem, kto był ofiarą, a kto bohaterem”. Na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza w środowiskach żydowskich, odebrano to jako próbę tworzenia konkurencyjnej placówki wobec Muzeum Auschwitz. Wtedy zdecydowano, że nowe muzeum nosiłoby nazwę „Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej”.
Piotr to złodziej cudzych wartości
Dlaczego w muzeum Auschwitz nie można mieć polskiej flagi a można flagę żydowską? przecież tam ginęli również Polacy!!!!
Należy okazać wdzięzność czterem figurantom, którzy odeszli z Rady Muzeum Auschwitz, bo dotychczas nic konstruktywnego nie wnięśli w jej działalność. Teraz próbuje się z tych nieudaczników zrobić bohaterów.
Za to rządową politykę historyczną można prowadzić.To następne działanie zaplanowane rządu wprowadzenie marionetki Kaczora do gremium apolitycznego.Najbardziej niefortunna decyzja,świat patrzy i ocenia.Źle ocenia.
Nieudacznikiem to jest właśnie ta bufetowa spod Brzeszcz.
Szanowni.politycy skoro zachowujecie się jak zachowujecie to miejcie świadomość, że w przyszłości możecie niepasować do pewnych roli…np. kobieta krzycząca że Unia Europejska to szmata nie może być wiarygodnym sędzia w europejskim kraju albo kobieta która jest marionetką prezesa raczej nie pasuje w miejscu największej zbrodni
dziękuję panu profesorowi o polsko brzmiącym nazwisku Krajewski za rezygnację w Radzie przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, być może jego miejsce zajmie niekoniecznie profesor, ale ktoś związany genealogicznie i mentalnie z narodem polskim, czego sobie i innym życzę jako wnuk zamordowanej w Auschwitz w 1943 roku Polki katoliczki
Opłacany z naszych podatków dyrektor muzeum od lat stara się wymazywać pamięć o polskich ofiarach, o których pamięć winien się troszczyć. Dlatego przyda się zmiana. Pytanie dlaczego do tej roboty wybrano osobę zbyt mało energiczną.
Komisarze i Komisariantki.
Składa się na Komisariat
Może w końcu będzie tam można wejść z Polską flagą !!!!!!
Tak, i z hasłami MW.
Oczywiście , zabroniłbym żydkom tam wejścia skoro nie umieją uszanować że zginęli tam Polacy
Po to Ci potrzebna polska flaga? Dużo zdrówka w tym kierunku myślenia.
mamy wtrącacza. jakież to znamienne wtrącacz nie wie, hmm? że jest wtrącaczem, ale z dużym zaangażowaniem wtrącaniem obciąża i poucza resztę.
Poucza? W miejscu “odpowiedz” pod komentarzem jest możliwość zaprezentowania swojego zdania. Tyle.
podsumujmy, co klepitłuk/klepiszon wymyślił:
Reasumując: była taka bajka o pszczole i dzięciole – bzzzzzzzzzz, puk, puk, puk w czoło. Dotarło?
Wystarczy pierwsze tj, abyś nie czytał i resztę masz z głowy, nie trzeba żadnej reasumpcji, jednak filozof.
Wolę trzmiela, bzyczy bardziej grubo, nie puka.
to mnie lotto. Oho i proszę “abyś nie czytał…”, jak widać nie dotarło do klepitłuka/klepiszona (wersja do wyboru, mogą być obie). I to nie pszczoła puka, tylko dzięcioł, ale należy rozumieć, a nie klepać po to tylko, byle klepać.
Dzięcioł w czoło puka? – niemożliwe.
skoro puka.
W drzewo niech se puka ale nie w czoło.
pukał w drzewo, a nie w czoło, to problem nie mój.
Sorry, znów nie wzięłam leków i bzdury piszę.
Nowocześni komuniści o tęczowym zabarwieniu, o umysłach nieskalanych logicznym myśleniem nigdy nie ogarną po co ludzie noszą polskie flagi.
Flagi będą wisiały w wielu miejscach 2 maja, o.k. Ale noszeniu flag towarzyszą często “patriotyczne” hasła takie jak wyżej w “odpowiedz” Jarka. Nie uważam się za nowoczesną komunistkę mimo, że geje mi nie przeszkadzają, daleko idące, nieuzasadnione wnioski. Ja znam komunistów o czerwonym zabarwieniu ale są nowi o tęczowym zabarwieniu. Co to ludzie nie wymyślą.
Z hasłami ***** ***
Podszywacz niech nie zastępuje Hermenegildy, wie sama co ma napisać.
właściwy człowiek na właściwym miejscu
dodaj Gall do nicka, będzie pasowało rozeznanie sprzed XI – XII wieku.
wtrącacz się wtrąca, ale prawo do wtrącania sobie uzurpował, to nic, no nie?
No nic, jest możliwość “odpowiedz” ale z sensem, bez obrażania komentującego. Filozof zrozumiał czy trzeba naokoło?
czy klepitłuk/klepiszon (wersja do wyboru, mogą być obie) zrozumiał? I najlepiej odpowiadać z sensem, czy to też klepitłuk zrozumiał?
Oprócz: jaki komentarz takie “odpowiedz”.
zdania, że jaki komentarz taka odpowiedź.
O tym dzięciole odpowiedziałam z sensem, Bo jak możliwe aby dzięcioł w czoło pukał? Chyba, że swoje.
że z sensem, bo raczej bez sensu. A czy puka swoje, czy inne z sensem, czy bez to sprawa dzięcioła.
Ta sprawa dzięcioła jest filozoficznym zagadnieniem. Jak zrobić aby nie była to sprawa dzięcioła, aby nie robił bez sensu i pukał w czoło. Może puka w czoło słonia, ma grubą skórę, albo nosorożca.
jak tu stworzyć coś filozoficznego tylko dlatego, że się ma takie widzimisię. O, właśnie, widzimisię to jest coś filozoficznego.
Po przemyśleniu dokładnym też niemożliwe aby dzięcioł pukał w swoje czoło. Może gdyby miał krzywszy dziób (a może krzywiejszy – nie wiem).
akcji, że “Po przemyśleniu…”, zrozumienie swego przemyślenia przez przemyśliwującego, to warte zauważenia, że przemyśla.
Przemyśla tutaj dokładnie, w innych przypadkach przemyśliwuje.
przemyśliwuje, to jak przemyśliwuje, że przemyśla. A przemyśla dlatego, że przemyśliwuje, bo przemyśla.
No tak, przemyśla stąd do Przemyśla.
do Przemyśla, że tak sobie przemyśla, bo przemyśla.
Dzisiaj będę miała świeżą zupę pomidorową, ktoś chętny?
Najsłuszniej zachować się jak Dyrekcja Muzeum Auschwitz.
Oborowa spadaj nie niszcz tego miejsca tam maja być ludzie nie zera jarka Ci co tam zginęli teraz płaczą jak to widzą .
Po jakiemu to cymbale czerwony?
Na pewno dziadek jest dumny z wypowiedzi wnuczka. Ludzie cierpieli w takich miejscach przez nienawiść człowieka do człowieka a ty to powielasz Historia niczego Cię nie nauczyła?
kto by pomyślał że czerwoni zasiadali nawet w tej radzie, szok
…przez osiem ostatnich lat, Polcy i Polacy…, bo nam się po prostu to należało…, …wystarczy nie kraść…, 27:1
Kropiwnicki i jego 9 mieszkań pajacu
38 posiadłości Obsrajtka,pierwszego oszusta RP.Bucu pisowskiego chlewu.