Wydarzenia Cieszyn

Rocznica powstania ważnej placówki muzealnej. Odwiedziło ją ponad milion gości

Fot. Tomasz Bujok

Wczoraj (w środę 21 sierpnia) Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle obchodziło jubileusz 60-lecia funkcjonowania.

Z tej okazji w muzeum zorganizowano Dzień Rękodzieła, na którym zaprezentowali się artyści związani z twórczością ludową, zatańczyły i zaśpiewały zespoły regionalne Mały Koniaków, Mała Wisła, Kapela Wisła oraz otworzono wystawę czasową „Góry w sztuce”.

Kierownik muzeum dr Michał Kawulok w swoim wystąpieniu przybliżył historię powstania i funkcjonowania muzeum na przestrzeni 60 lat. Była to także piękna okazja do złożenia gratulacji i podziękowań dla dotychczasowych kierowników i pracowników muzeum przez liczne delegacje, jak i samych jubilatów.

– Ze swojej strony składam najserdeczniejsze życzenia z okazji, tak dostojnych urodzin. Muzeum Beskidzkie jest dumą naszego miasta i jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji, do tej pory jego progi przekroczyło ponad milion gości. Miejsce to dba o pielęgnowanie tradycji i zapisywanie jej na kartach historii dla przyszłych pokoleń. Szczególne podziękowania składam na ręce kierownika muzeum Michała Kwuloka oraz jego poprzedników, którzy włożyli całe swoje serce w pracę i rozwój muzeum na przestrzeni minionych lat. Życzę kolejny pięknych jubileuszy i satysfakcji z misji, jaką jest pielęgnowanie i kultywowanie historii naszego regionu – powiedział burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego w Wiśle znajduje się w centrum miasta w dawnej karczmie z 1794 roku. To piętrowy budynek o kamienno-ceglanych murach i dwuspadowym dachu krytym gontem, z piwnicami. Muzeum Beskidzkie, będące od początku istnienia oddziałem Muzeum w Cieszynie, otwarte zostało 16 sierpnia 1964 r. w czasie I Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Swoją działalnością obejmuje Istebną, Jaworzynkę, Koniaków, Wisłę i Brenną, czyli miejscowości, należące do grupy etnograficznej górali śląskich. Jego założycielem był Andrzej Podżorski i to właśnie on jest obecnie patronem placówki.

Posiada ekspozycję stałą, która prezentuje eksponaty związane z życiem i twórczością górali Beskidu Śląskiego. Są w niej zawarte podstawowe działy kultury materialnej mieszkańców tego regionu, takie jak: pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna, narzędzia rolnicze. Zobaczyć można osobliwości męskiego i kobiecego stroju ludowego oraz najpiękniejsze przykłady sztuki ludowej. Atrakcyjne dla turysty jest wnętrze dawnej kurnej chaty.

Ekspozycję uzupełniają wystawy czasowe o różnorodnej tematyce. Muzeum posiada bogatą kolekcję malarstwa profesjonalnego. Wśród autorów obrazów znaleźć można: Czesława Kuryatto, Ludwika Konarzewskiego, Jana Wałacha, Pawła Stellera. Są tam też starodruki, archiwalia i cenny zbiór starej fotografii. W 2010 roku obok muzeum oddano do użytku Enklawę Budownictwa Drewnianego. W jej skład wchodzą obecnie: kuźnia (w której można zobaczyć na żywo pracę kowala), chałupa kumornika z kurlawym piecem oraz pasterska kolyba z koszorem, a więc specjalnym ogrodzeniem z tynin. Całość, w okresie letnim, wzbogaca pasieka pszczelarska oraz zielnik.

Historia enklawy w centrum Wisły sięga jeszcze lat 80 XX wieku i koncepcji Jana Kropa, byłego kierownika muzealnej placówki. Dla realizacji pomysłu już w 1986 roku doprowadzono do przeniesienia chałupy Szarców z Wisły Jonidła w bliskie sąsiedztwo muzeum i starej szkoły „U Niedźwiedzia”. Z inicjatywy byłej już kierownik muzeum, Małgorzaty Kiereś, przestrzeń pomiędzy trzema wspomnianymi budynkami, wypełniono nowymi obiektami, których przeznaczeniem jest żywy przekaz tradycyjnych elementów kultury ludowej Górali Śląskich. Na terenie enklawy latem odbywa się wiele imprez kulturalnych.

google_news