W Wiśle oficjalnie został zainaugurowany Rok Stanisława Hadyny. Decyzja Sejmiku Województwa Śląskiego o upamiętnieniu tej wybitnej postaci, pozwoli na organizowanie do końca obecnego roku kalendarzowego różnych wydarzeń.
Obchody rozpoczęły się uroczystym koncertem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Artyści wystąpili w kościele ewangelicko-augsburskim w Wiśle. W tej świątyni przed 20 laty, a dokładnie 3 stycznia, odbyły się uroczystości żałobne po śmierci założyciela „Śląska”. Stanisław Hadyna zmarł w pierwszym dniu 1999 roku. Pochodzący z Karpętnej na Zaolziu kompozytor spoczywa na cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku”. I tak się składa, że 25 września 2019 roku przypadnie 100. rocznica urodzin twórcy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Stąd 2019 rok ogłoszono Rokiem Stanisława Hadyny.
W programie obchodów jest m.in. wystawa zdjęć z życia i twórczości Stanisława Hadyny, zorganizowana razem z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wiśle, Urzędem Miejskim w Wiśle i Zespołem „Śląsk”. Fotografie można oglądać do końca marca na tzw. wiślańskim deptaku.
Zespół z Koszęcina nawiązał współpracę z Polską Szkołą Podstawową im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy. Jednym z efektów będzie koncert „Śląska” na Zaolziu zaplanowany na 25 maja. W drugiej połowie tego roku w Wiśle i Cieszynie, odbędą się konferencje poświęcone życiu i twórczości Stanisława Hadyny. Niezwykle zapowiada się koncert zatytułowany „A to Polska właśnie”, który odbędzie się 30 sierpnia w wiślańskim amfiteatrze, który nosi imię Stanisława Hadyny.
25 września, kiedy to przypada setna rocznica urodzin profesora, w całym województwie śląskim obchodzony będzie Dzień Pamięci Stanisława Hadyny. Tegoż dnia w Koszęcinie spotkają się reprezentanci szkół, których patronem jest Stanisław Hadyna. Całości bogatych obchodów dopełnia całoroczna współpraca ZPiT „Śląsk” z cieszyńskim Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.