Rolety, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne, są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem stosowanym do zasłaniania okien. Łączą w sobie wszystkie pożądane cechy osłon okiennych – są funkcjonalne, dekoracyjne i nowoczesne.
- Rolety wewnętrzne
- Zewnętrzne rolety okienne
Rolety okienne bardzo szybko zyskały na popularności. Początkowo w sklepach były dostępne jedynie rolety klasyczne, których montaż nie wymaga wiercenia otworów w ramie okiennej, jednak szybko wyparły je praktyczniejsze rozwiązania, np. rolety na prowadnicach, modele dzień/noc czy rolety rzymskie. Z czasem zaczęto inwestować również w rolety zewnętrzne, pozwalające bez problemu zasłaniać nie tylko klasyczne okna, ale również okna dachowe i te o nieregularnych kształtach.
Rolety wewnętrzne
Roleta okienna kojarzy się głównie właśnie z roletą wewnętrzną. Dostępne na rynku modele pozwalają bez problemów dobrać nie tylko odpowiedni do wystroju kolor, ale również rodzaj, a także funkcjonalność. Pod względem ostatniej cechy wyróżniają się rolety okienne dzień/noc, dzięki którym można w łatwy sposób manipulować ilością docierającego do wnętrza światła. Obecnie bardzo popularne są rolety rzymskie, plisowane, a także roleta mini. To nietypowe osłony okienne, które cechują się funkcjonalnością i dekoracyjnym wyglądem.
Zewnętrzne rolety okienne
Od wielu lat rolety stosuje się nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również na zewnątrz. Rolety zewnętrzne z roku na rok zyskują na popularności i są wykorzystywane już nie tylko w prywatnych domach, ale również przez deweloperów w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych. W tych ostatnich rzadko już stosuje się inne rozwiązania. Każdy, kto myśli o zewnętrznych roletach okiennych jako rozwiązaniu do swojego domu, powinien przygotować się na niemały remont. Wiele z nich wymaga bowiem montażu jeszcze na etapie wykańczania elewacji lub osadzania okien. Opcją dobrą dla inwestorów, którzy chcą zamontować rolety zewnętrze bez konieczności dużego remontu, są rolety natynkowe. Ich montaż nie wymaga ingerencji w obecny stan budynku, a więc można je zamontować w dowolnym momencie, np. podczas modernizacji elewacji.
Większego zaangażowania wymagają rolety podtynkowe. O ich montażu warto pomyśleć już na etapie projektowania domu, ponieważ wymaga on cofnięcia nadproża i nadania mu specjalnego kształtu. Choć jest to rozwiązanie kosztowne, to wygląda bardzo estetycznie, a przy tym pozwala na dodatkową izolację budynku i zmniejszenie jego zapotrzebowania na energię cieplną. Pomiędzy roletą a oknem tworzy się poduszka powietrzna, dzięki której wnętrza wolniej wychładzają się zimą i nagrzewają latem.
Rolety zewnętrzne są uniwersalne, można je więc stosować do każdego rodzaju okien, również do okien dachowych i tych o niestandardowych wymiarach. Produkuje się je zwykle na wymiar, dlatego każda roleta jest idealnie dopasowana do okna, na którym ma być zamontowana. To świetne rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów – rolety zewnętrzne nie tylko atrakcyjnie wyglądają, ale również często są wyposażone w nowoczesne rozwiązania, pozwalające na automatyczne sterowanie nimi. W mechanizmach rolet montuje się czujnik zmierzchu, dzięki któremu rolety zasłaniają się automatycznie, jak tylko na zewnątrz zrobi się ciemno. Innymi modelami można sterować za pomocą aplikacji w telefonie, a jeszcze inne obsługuje się za pomocą klasycznego przycisku, podobnego do włącznika światła. Jedno jest pewne – rolety zewnętrzne chronią przed światłem słonecznym i spojrzeniami sąsiadów, a przy tym stanowią doskonały wystrój okien.