Związkowcy z NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie poinformowali o zakończeniu rozmów na temat odpraw dla pracowników Hutchinson nr 1 w Żywcu, którzy mieliby być zwolnieni. Efekt? Odprawy określone zostały przez związkowców jako żenujące.
W pierwszej połowie grudnia 2024 roku ogłoszono, że Hutchinson planuje zwolnić 91 osób spośród nieco ponad tysiąca pracowników zatrudnionych w zakładzie nr 1 w Żywcu oraz 80 z 816-osobowej załogi w zakładzie w Bielsku-Białej. W informacji o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych dyrekcja firmy tłumaczyła się kryzysem na rynku motoryzacyjnym.
– Pociąga to za sobą konieczność zwiększenia tzw. efektywności zatrudnienia i dostosowania struktury firmy do zmniejszających się zamówień – podano w informacji skierowanej do związków zawodowych dodając, że zwolnienia miałyby być przeprowadzone do końca lipca i przed końcem grudnia 2025 roku.
Po tej informacji rozpoczęły się negocjacje związkowców z dyrekcją. W czwartek, 16 stycznia, związkowcy z NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie poinformowali o zakończeniu rozmów dosadnie zaznaczając, że to jakaś porażka i upokarzanie pracowników, zamiast ich godnego pożegnania.
– W obu zakładach pracodawca zaproponował identyczne odprawy, poza tymi przysługującymi z mocy prawa. Dla zwalnianych pracowników ze stażem do 6 lat pracy w Hutchinsonie miałaby to być połowa jednomiesięcznego wynagrodzenia brutto, przy stażu do 10 lat jednomiesięczne wynagrodzenie i wreszcie dla pracowników ze stażem ponad 10 lat odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Jako związkowcy oczekiwaliśmy na propozycję kilkakrotnie wyższych odpraw. Zwolnienia obejmą pracowników, którzy rzetelnie pracowali dla tej firmy, a odchodzą nie z własnej woli czy winy, więc liczyliśmy na godziwe odprawy. Niestety, pracodawca nie wykazywał żadnej woli negocjacji i mimo naszych ustępstw pozostał przy swojej pierwotnej propozycji – podkreśla Andrzej Kubica, szef „Solidarności” w żywieckim Hutchinsonie nr 1.
Tu koło zakładu przy ul. Leśnianka ustawiono specjalne banery z ironicznym tekstem: „Francuski GIGANT. 100 zakładów na 5 kontynentach. 4,8 mld euro obrotu w 2023. +0,5 odprawy za 6 lat pracy. „Dziękujemy” – Pracownicy”. Treść przedstawiająca rozczarowanie i rozgoryczenie pracowników napisana została w językach polskim i francuskim. Francuskim, bo spółka Hutchinson Poland w stu procentach należy do potężnego koncernu TotalEnergies z Francji.