Dziś (czwartek, 24 kwietnia) miała miejsce druga już odsłona wystawy prac członków Stowarzyszenia Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Różnorodna artystycznie ekspozycja zainicjowana była wernisażem, okraszonym niemniej ciekawymi opowieściami twórców, w znacznym stopniu cieszyńskich.
– Eviva l’arte, niech żyje sztuka, znane hasło, współcześnie zaadoptowane przez Sanah. Dzisiejsza wystawa pokazuje, że sztuka w naszym stowarzyszeniu kwitnie – powiedział autor wystawy w Muzeum Drukarstwa Leszek Samiński.
W tegorocznej wystawie swoje prace prezentuje 14 członków stowarzyszenia. Są to bardzo różnorodne prace, od grafik, przez akwaforty, plakaty, po nawet metaloplastykę, czy etykiety wyrobów dawnych zakładów produkcji spożywczej Las”. Co ciekawe, spora jest też rozpiętość doświadczeń życiowych i artystycznych wstawianych tam autorów. Na wystawie pt. „Bez – nas – WY grafika członków Stowarzyszenia Muzeum Drukarstwa” zobaczymy prace zarówno bardzo doświadczonych drukarzy cz grafików, jak i zupełnie niedawnych absolwentów cieszyńskiej uczelni.
Konkretniej więc, są to następujący autorzy:
Gabriela Becla – ilustratorka, graficzka, plastyczka oraz twórczyni komiksów. Pracuje jako freelancer, realizując wiele projektów edukacyjno-kulturalnych i wydawniczych. Grafiki przedstawione na wystawie to zapisy obserwacji roślin i przedmiotów zrealizowane w technice monotypii.
Urszula Bracka – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie na kierunki etnologia. Tworzy głównie małe formy graficzne w linorycie i typografii oraz plakaty.
Aleksandra Choma – absolwentka cieszyńskiego Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji. Ilustratorka, graficzka, miłośniczką czerni i biomechanicznych struktur. W swoich pracach zderza refleksje nad życiem i naturą z groteską i wnikliwym rysunkiem anatomicznym.
Aleksandra Czudek – w 2012 r. ukończyła Wydział Artystyczny UŚ w Katowicach a w 2024 Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem oraz książką. Jej twórczość dotyka sytuacji, które ją poruszyły, jednocześnie pozwalając odbiorcy na jego własną
interpretację.
Adrian Czyż – absolwent Wydziału Artystycznego cieszyńskiej filii UŚ. Pracuje w pracowni technik druku artystycznego bielskiego Liceum Plastycznego. W swoich pracach eksperymentuje, w matrycach wykorzystuje nieoczywiste materiały, spaja elementy druku artystycznego, cyfrowego i rysunku.
Henryk Jasiński – ukończył katowicki Wydział Grafiki ASP w Krakowie – projektowanie graficzne – plakat i grafika książkowa, grafika warsztatowa. 17 lat pracował jako nauczyciel akademicki na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Ulubione techniki to linoryt, sitodruk i przetworzona komputerowo fotografia. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Wiktor Kokolnko – długoletni pracownik Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej. Pracował jako litograf, a następnie jako retuszer w dziale druku offsetowego. Zajmował się projektowaniem okładek, druków okolicznościowych i etykiet. Na wystawie prezentuje swoje etykiety litograficzne przekazane do zbiorów Muzeum Drukarstwa.
Krystyna Korycka – uzyskała dyplom mgr sztuki na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – projektowanie graficzne – plakat i grafika książkowa, grafika warsztatowa. Realizowała prace w technikach linorytu i litografii, zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Członek ZPAP.
Jolanta Martinus – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Obecnie głównie zajmuje się grafiką warsztatową, w szczególności akwafortą. W swoich pracach próbuje ukazać mistycyzm, metafizyczność, a także różne oblicza duchowości.
Władysław Owczarzy – redaktor techniczny „Głosu Ludu”, absolwent Wydziału Reklamy ostrawskiego Technikum Budowlanego, były członek Stowarzyszenia Artystów Plastyków RC, ilustrator, realizator wystaw.
Marina Podolska – ukończyła odeską Szkołę Artystyczną, od 2020 mieszka w Cieszynie i pracuje na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie.
Tomasz Ratajczak – ypograf, nauczyciel, animator kultury, pasjonat litery. Ukończył Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, Filia UŚ w Cieszynie. Założyciel pracowni druku ręcznego flyingFISH Letterpress, popularyzator typografii. Z sukcesem upowszechniania zanikającą sztukę składu ręcznego i tradycyjnych technik drukarskich, dąży do reaktywowania ich w nowej artystycznej odsłonie.
Karolina Sroka – współprowadzi Pracownię Komiksu i Sztuki Narracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zajmuje się projektowaniem publikacji książkowych i ilustracją.
Jarosław TEMKIN-Gołaszewski – pierwsze matryce drukarskie wykonał jako 10-latek wycinając żyletką obrazy w gumkach ołówkowych. Zawodowo z drukarstwem związany od 25 lat.
Wystawę oglądać można do 18 maja, zaś o wernisażu przed nią więcej przeczytacie w tygodniku „Głos Ziemio Cieszyńskiej”, w numerze z 2 maja.
Fot. Michał Cichy