Wydarzenia Żywiec

Rusza Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu! Tu będzie najbarwniej! – SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Fot. Materiał prasowy

Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu potrwa aż 10 dni, a rozpocznie się już w piątek, 26 lipca. Pierwsze kilka dni zdominuje folklor góralski z różnych regionów, a przez kolejne dni widzowie odbędą swoistą podróż poznając folklor nie tylko z różnych regionów Europy, ale również z Azji, i to części wschodniej, jak i z Ameryk Południowej, Środkowej i Północnej!

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor mówi, że podczas tegorocznego TKB w grodzie nad Sołą i Koszarawą będzie istna kumulacja festiwalowych wydarzeń.

– Inaugurację rozpoczniemy już w piątek, 26 lipca, o 18.00, a związana ona będzie z koncertem jubileuszowym z okazji 70-lecia zespołu Pilsko z Żywca. Po tym koncercie wystąpi zespół z Meksyku. To, co najpiękniejsze w polskim folklorze ziem górskich zobaczymy od 27 do 30 lipca w czasie 55. Festiwalu Folkloru Górali Polskich zarówno w amfiteatrze Pod Grojcem, jak i w godzinach dopołudniowych na żywieckim Rynku. Szczególnie polecamy korowód zespołów, który zawsze przyciąga mnóstwo osób swoją barwnością, egzotyką, ale też kunsztem tańca, muzyki i śpiewu. Korowód przejdzie ulicami centrum Żywca w środę, 31 lipca, o 10.30 i będzie w tym roku preludium do święta światowego folkloru. To właśnie w amfiteatrze Pod Grojcem w Żywcu odbędą się 33. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. To piękne wydarzenie, które sprawia, że amfiteatr praktycznie zawsze wypełnia się po brzegi. Warto będzie się również wybrać 3 sierpnia do amfiteatru Pod Grojcem, gdzie o 10.00 rozpocznie się Dzień Folkloru Dziecięcego z występami dziecięcych zespołów regionalnych z powiatu żywieckiego. To właśnie te młode osoby w przyszłości zasilą dorosłe zespoły regionalne z Żywiecczyzny – podkreśla burmistrz Antoni Szlagor przypominając, że w czasie żywieckiego TKB nie zabraknie wielu wydarzeń towarzyszących, w tym Targów Sztuki Ludowej na Rynku.

Warto pamiętać, że podobnie jak w poprzednich latach, organizatorzy przygotowali możliwość obejrzenia transmisji na żywo w internecie z koncertów w amfiteatrze Pod Grojcem poprzez strony www.tkb.art.pl lub www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej.

55. FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH

To wydarzenie, gdzie zespoły góralskie z różnych regionów prezentują specjalne programy dotyczące tradycyjnych obrzędów z terenów skąd pochodzą. Zwycięzca otrzymuje Złote Żywieckie Serce, a kolejnym dwóm zespołom przyznawane są serca Srebrne i Brązowe. Tegoroczny Festiwal Folkloru Górali Polskich rozpocznie się w sobotę, 27 lipca, i potrwa do wtorku, 30 lipca. Każdy z tych koncertów w amfiteatrze Pod Grojcem rozpoczynać się będzie o 17.00. W tym roku do scenicznej rywalizacji stanie aż 25 zespołów. Nasz region reprezentować będą: Brenna z Brennej – 27 lipca i Istebna z Istebnej – 30 lipca (powiat cieszyński), Babiogórzanie-Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego – 28 lipca i Zbyrcok z Juszczyna – 28 lipca (powiat suski) oraz Dolanie z Gilowic – 30 lipca (powiat żywiecki).

W ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich odbywa się również konkurs na Rynku w Żywcu w kategorii kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami, który potrwa od soboty do wtorku (27 – 30 lipca). Przeglądy na żywieckim Rynku rozpoczynać się będą o 10.00. W tym konkursie będzie można wysłuchać około 150 prezentacji, m. in. górali śląskich, żywieckich, babiogórskich, podhalańskich, spiskich, łąckich, białych oraz Lachów: limanowskich, szczyrzyckich i sądeckich. Laureatów poznamy w niedzielę, 4 sierpnia, podczas specjalnego koncertu z wręczeniem nagród, który rozpocznie się o 17.00 w amfiteatrze Pod Grojcem.

33. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE

To część TKB, którą widzowie najbardziej uwielbiają, a odbywa się ona naprzemiennie raz w Wiśle, a raz w Żywcu. W tym roku MSF trafi do Żywca, a potrwa od środy, 31 lipca, do soboty, 3 sierpnia (koncerty rozpoczynać się będą o 18.00). O Grand Prix, czyli główną nagrodę, powalczy 15 zespołów z 14 krajów: Polski, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Indonezji, Kolumbii, Litwy, Macedonii Północnej, Meksyku, Niemiec, Peru, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Turcji. Polskę reprezentować będą zespoły: Magurzanie z Łodygowic z Żywiecczyzny (w ubiegłym roku zdobywcy Złotego Żywieckiego Serca podczas 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich) oraz Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa (powiat kościański, województwo wielkopolskie). Zdobywcę Grand Prix oraz pozostałe nagrodzone zespoły poznamy podczas specjalnego i wyjątkowego koncertu finałowego, który rozpocznie się w sobotę, 3 sierpnia, o 18.00 w amfiteatrze Pod Grojcem.

– Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne to wyjątkowa impreza, która pozwala widzom na poznanie folkloru z różnych stron świata. Laureatów wyłoni Międzynarodowa Rada Artystyczna, w której skład wchodzą wybitni specjaliści znawcy folkloru, etnomuzykolodzy i choreografowie. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku po to niezwykle prestiżowe Grand Prix sięgnął zespół Ziemia Żywiecka z Żywca – dodaje burmistrz Antoni Szlagor.

***

W czwartek, 25 lipca, w “Kronice Beskidzkiej” ukaże się specjalny 12-stronicowy dodatek – wszystko i w szczegółach o 61. Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Polecamy!

Fot. Materiał prasowy

 

google_news