Wydarzenia Cieszyn

Ruszył program bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Gdzie się zgłosić z dzieckiem?

Fot. Pixabay.com

Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zapisy trwają. W województwie śląskim działa ponad 270 punktów, w których można to zrobić. Gdzie w powiecie cieszyńskim?

Ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy. Niestety, ponad połowa przegrywa tę walkę. – Mam nadzieję, że już wkrótce to się zmieni dzięki temu, że wdrażamy program szczepień przeciw HPV – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia. Szef resortu, Adam Niedzielski, podkreślił, że dołączamy do grupy państw, które już prowadzą powszechne szczepienia przeciw HPV i skutecznie zredukowały liczbę zachorowań na nowotwory.

Szczepionki przeciw HPV są już we wszystkich wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Placówki POZ zaczęły je odbierać. Już zgłosiło się ponad 1,4 tys. punktów szczepień. Zapisując dziecko na szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek – 2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9. Obecnie w województwie śląskim jest ponad 270 punktów szczepień, a liczba placówek umożliwiających zaszczepienie dziecka stale się powiększa. Aktualna lista jest dostępna jest pod adresem www.gov.pl/hpv w zakładce „Mapa punktów szczepień”.

W powiecie cieszyńskim szczepienia wykonują następujące punkty: w Wiśle – gabinet lekarza POZ i punkt szczepień przy Wyzwolenia 60D, w Istebnej – poradnia POZ, Istebna 695, w Brennej – punkt szczepień przy Leśnicy 8, poradnia POZ przy Malinowej 3, w Skoczowie – w poradniach POZ przy Kossak-Szatkowskiej 24, Menniczej 2 i Morcinka 16b, w Ustroniu – w punkcie szczepień i gabinecie POZ przy Skoczowskiej 137, poradni POZ przy Mickiewicza 1, w Goleszowie w poradni POZ przy 1 Maja 10, w Cieszynie – w poradni POZ przy Bielskiej 37, w poradni urologicznej i punkcie szczepień przy Frysztackiej 20, a ponadto w Kończycach Małych w gabinecie POZ przy Kasztelańskiej 2A i w Kończycach Wielkich przy ks. Kukli 16, w Pogwizdowie przy Cieszyńskiej 78, w Dębowcu przy Katowickiej 3, w Pierśćcu w gabinecie pielęgniarki środowisko-rodzinnej przy ulicy Nad Potokiem 6, w Drogomyślu w punkcie szczepień przy ulicy Oblaski 2 oraz w Pruchnej w punkcie szczepień przy Głównej 78.

Szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. HPV odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne typy nowotworów u kobiet i mężczyzn.

– Polska wpisuje się w założenia WHO i stworzyła plan likwidacji raka szyjki macicy jako problem zdrowia publicznego. Szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o blisko 90 proc. – wyjaśniał dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego. Dr. hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH wskazała z kolei na bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV, które funkcjonują na rynku od 15 lat. – W ponad 120 krajach realizowane są powszechne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek – informowała.

Badania jednoznacznie pokazują, że skuteczność szczepień nastolatków jest największa, bo następują przed pierwszym kontaktem z wirusem. W przypadku szczepień 12- i 13-latków podawane są tylko dwie dawki szczepionki.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
masakryczna masakra
masakryczna masakra
1 rok temu

Aha, czyli nie szczepić się.