Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej. Mieszkańcom i samorządom obiecuje pomoc w odbudowie

Fot. MSWiA

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach objętych powodzią. Wojewoda śląski zapewnia przy tym, że poszkodowani mieszkańcy mogą liczyć na pomoc. Ponadto odbudowę infrastruktury obiecał szef resortu spraw wewnętrznych.

Stan klęski w naszym regionie ogłoszono dla Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego i cieszyńskiego.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ma oznaczać m.in. większe uprawnienia dla wojewodów. – Będą mogli wydawać wiążące polecenia organom samorządu terytorialnego, jak również podejmować pewne decyzje, związane z zajęciem sprzętu, wydawać polecenia mieszkańcom, na przykład związane z ewakuacją. Te stany będą miały znacznie większe znaczenie w województwach dolnośląskim i opolskim – u nas to raczej będą działania, związane z usuwaniem skutków tych nawalnych opadów deszczu – zastrzegał Marek Wójcik, wojewoda śląski, na antenie Radia Katowice.

Wojewoda dodał, że na razie jednak nie przewiduje korzystania ze szczególnych prerogatyw, związanych z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Marek Wójcik stwierdził, że sytuacja może się zmienić, gdyby doszło do jakichś sytuacji kryzysowych. – Myślę, że będziemy wykorzystywali te narzędzia, by przyspieszyć proces usuwania skutków powodzi – wskazał.

Marek Wójcik zapewnił, że poszkodowani w wyniku powodzi mogą liczyć na pomoc. To zapomogi oraz pieniądze na odbudowę czy remont domów. – Mieszkańcy, którzy ucierpieli w wyniku tych zdarzeń mogą składać do samorządów wnioski o taką zapomogę do 6 tysięcy złotych. Samorządy przesyłają te wnioski do urzędu wojewódzkiego i Śląski Urząd Wojewódzki wypłaca tego rodzaju świadczenia. Również osoby, których domy zostały zniszczone mogą liczyć na wsparcie od 100 tysięcy do 200 tysięcy złotych – mówił w Radiu Katowice. Zaznaczył, że w tym drugim przypadku procedura jest bardziej skomplikowana, aniżeli w przypadku zapomogi 6-tysięcznej.

W niedzielę w Katowicach odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczyli: szef MSWiA Tomasz Siemoniak, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister Wiesław Leśniakiewicz oraz wojewoda śląski Marek Wójcik. W spotkaniu wzięli też udział komendant główny PSP Mariusz Feltynowski, komendant główny policji Marek Boroń oraz przedstawiciele samorządu i pozostałych służb.

Szef MSWiA podkreślił, że najważniejsze jest, by pomoc finansowa jak najszybciej trafiła do poszkodowanych. – Dzisiaj rozmawiałem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim. Ministerstwo Finansów dołoży wszelkich starań, żeby pieniądze błyskawicznie trafiały do najbardziej potrzebujących – oznajmił Tomasz Siemoniak.

Minister mówił też o planowanych działaniach i odbudowie infrastruktury zalanych terenów. – Chcę wszystkich zapewnić – obywateli i samorządowców, że każdy most i zniszczony obiekt infrastrukturalny będziemy odbudowywali – obiecał.

google_news