Wydarzenia Żywiec

S-1: Obejście Węgierskiej Górki skierowane do przetargu!

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział dzisiaj (15 stycznia) oficjalnie skierowane dokumentów do przetargu na budowę odcinka S-1 Przybędza – Milówka, tzw. obejścia Węgierskiej Górki.

Stwierdził tak podczas specjalnego spotkania w Starostwie Powiatowym w Żywcu. Minister podkreślił, że 8,5-kilometrowy odcinek powinien być gotowy w 2022 roku, podobnie jak i inny fragment S-1 Bielsko-Biała Hałcnów – Mysłowice Kosztowy.

– To w końcu zapewni bezpieczny i komfortowy przejazd z Polski na Słowację. Z litości nie będę się odnosił do poprzedniego rządu i odwlekania w czasie budowy obejścia Węgierskiej Górki. W każdym razie poprzednie decyzje spowodowały, że dokumenty straciły ważność i trzeba było wszystko od nowa przygotowywać – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Z informacji jakie przekazał portalowi Beskidzka24.pl Marek Niełacny, wicedyrektor z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wynika, że ogłoszenie o przetargu powinno się ukazać do końca tego tygodnia.

– Będzie to przetarg w systemie “zaprojektuj i buduj”, który według naszych szacunków może potrwać 8-9 miesięcy w zależności od odwołań – powiedział wicedyrektor Marek Niełacny.

Obecny na spotkaniu słowacki minister transportu i budownictwa Arpad Ersek podkreślił, że budowa S-1 jest bardzo ważna i dla Słowaków. Południowi sąsiedzi chcą kontynuować budowę autostrady D-3 z Żyliny do Czadcy.

– Trzy odcinki liczące w sumie 27 kilometrów powinny być gotowe na przełomie 2022/20223 – powiedział minister Arpad Ersek.

Obaj ministrowie podpisali w Żywcu memorandum o współpracy, ale jego dokładna treść nie została ujawniona dziennikarzom. Wiadomo jedynie, że dotyczy rozwoju transportu drogowego i kolejowego na pograniczu polsko – słowackim.

google_news