Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla Zespołu Regionalnego “Sami Swoi” z Przytkowic , w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, wręczyli burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty i Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Janusiewicz. Wnioskodawcą przyznania medalu był dyrektor kalwaryjskiego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Andrzej Burdek.
Działający pod patronatem CKSiT zespół Regionalny „Sami Swoi” obchodzi w ubiegłym roku jubileusz 35-lecia istnienia. Od tych kilkudziesięciu lat kultywuje rdzenne zwyczaje i obyczaje, promuje małopolski folklor, nie tylko w Polsce. Ubogaca rodzime wydarzenia, powiatowe i wojewódzkie. Na uwagę zasługuje jego dbałość o zapomniane obrzędy, przywołanie dawnych zwyczajów ludowych, a w szczególności przypominanie ich młodszemu pokoleniu.
Początkowo zespół występował na wiejskich dożynkach, festynach i biesiadach. Z czasem jednak ”Samych Swoich” zaczęto zapraszać na różnego rodzaju konkursy i przeglądy. Prostota wykonywanych tekstów, ich autentyczność doceniało jury na wielu festiwalach zespołów ludowych. Wydobywanie z zakamarków pamięci zwyczajów i obyczajów dawno już zapomnianych stało się niejako pasją Zespołu. Przywołać tu m.in. należy „skubankę” (zwyczaj „darcia” pierza), wiejskie wesele (oczepiny, wiejskie przyśpiewki weselne), obrzęd kiszenia kapusty, wicie wieńca dożynkowego czy tzw. kopki. W wielu przypadkach obrzędy i zwyczaje uznane za „wymarłe” dzięki działalności Zespołu są przywoływane na nowo.
Ważną zasługą „Samych Swoich” dla regionu Kalwarii Zebrzydowskiej jest również promocja ogórka kalwaryjskiego, który być może stanie się kiedyś produktem regionalnym. Sprzedawało się go głównie podczas wielkich uroczystości kalwaryjskich-Misterium Męki Pańskiej oraz Święta Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na Festiwalu Smaku w Oświęcimiu ogórek kalwaryjski zdobył I miejsce. Zespół promuje także wodziankę, tradycyjną zupę na bazie wody z dodatkiem chleba i czosnku, która jest charakterystyczna dla Śląska i Małopolski Zachodniej.
Szczególnie istotna dla Zespołu jest jego działalność w Stowarzyszeniu Teatr Regionalny w Krakowie. Teatr Regionalny, założony w 1968 roku, skupia obecnie wokół siebie 35 zespołów i kół gospodyń wiejskich. Jego głównym celem jest przede wszystkim promowanie i przekazywanie folkloru. Przytkowski zespół w ramach pokazów organizowanych przez Teatr, corocznie uczestniczy w Korowodzie Bożonarodzeniowym, który wiedzie od Bramy Floriańskiej na krakowski Rynek, gdzie odbywa się wspólne kolędowanie. Natomiast w niedzielę palmową zespół prowadzi orszak z palmami od Bramy Floriańskiej pod kościółek św. Wojciecha na Rynku