Porady i inspiracje

Samochody dostawcze z napędem hybrydowym – czy warto w to inwestować?

W ostatnich latach na rynku pojawiło się kilka naprawdę nowoczesnych samochodów dostawczych z napędem hybrydowym, które wydają się godną uwagi alternatywą dla diesli albo pojazdów typowo elektrycznych. Hybrydowe dostawczaki charakteryzują się różnymi typami silników, zaś ich wyposażenie niesie ze sobą podobne korzyści, jak ma to miejsce w przypadku hybryd osobowych. W jakich warunkach najlepiej sprawdzi się samochód dostawczy z napędem hybrydowym? Kiedy przedsiębiorca powinien zdecydować się na wybór auta dostawczego z takim dość nietypowym napędem? Zanim podejmiecie decyzję o zakupie hybrydowego dostawczaka, warto uświadomić sobie swoje możliwości, potrzeby, rozważyć wady i zalety takiego rozwiązania. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł ułatwi wam podjęcie trafnej decyzji i pokaże różne aspekty związane z użytkowaniem samochodu dostawczego z napędem hybrydowym.

Napęd hybrydowy w samochodzie dostawczym – kluczowe zalety

Samochody hybrydowe zużywają zdecydowanie mniej paliwa niż pojazdy z silnikiem spalinowym. Co więcej technologia hybrydowa pozwala kierowcy na jazdę z wykorzystaniem silnika elektrycznego, co wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji takiego auta. W przypadku samochodu dostawczego z napędem hybrydowym silnik elektryczny wspomaga istotnie pracę silnika spalinowego, co redukuje jego zużycie. Hybrydowe dostawczaki zwłaszcza przy niezbyt dużych prędkościach działają bardzo cicho, co wpływa na spokojną jazdę i jest korzystne dla otoczenia. Samochody dostawcze z napędem hybrydowym emitują wyraźnie mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji – sprawdzą się więc zwłaszcza w centrach miast, gdzie wprowadzono strefy tzw. niskiej emisji. Rządy wielu krajów (również Polski) wspierają ekologiczne rozwiązania w transporcie, więc wybierając samochód dostawczy z napędem hybrydowym, można skorzystać np. z ulg podatkowych, dopłat, czy też preferencyjnych warunków leasingu. Dostawcze samochody hybrydowe doskonale sprawdzają się w warunkach miejskich, gdzie w cenie jest opcja jazdy wyłącznie na prądzie, niskie spalanie podczas pracy w trybie hybrydowym. Dostawczaki hybrydowe z układem typu plug-in mogą być wyposażone ponadto w ciekawą funkcję V2L (Vehicle to Load), która pozwala na zasilanie zewnętrznych urządzeń przy pomocy akumulatorów samochodu, co znacznie ułatwia kierowcy pracę w terenie. Samochody dostawcze z napędem hybrydowym są coraz bardziej zaawansowane pod względem zastosowanych w nich technologii, co może zapewniać ich dłuższą żywotność i mniejsze koszty utrzymania. Inwestowanie w samochody dostawcze z napędem hybrydowym w znaczny sposób może wpłynąć pozytywnie na wizerunek firmy – jako podmiotu odpowiedzialnego społecznie i ekologicznie.

Wady hybrydowych samochodów dostawczych

Rozważając wybór samochodu dostawczego z napędem hybrydowym, trzeba oczywiście mieć na względzie spodziewane minusy/wady związane z tym właśnie rozwiązaniem. Pojazdy hybrydowe są zdecydowanie droższe niż tradycyjne dostawczaki z silnikiem spalinowym, co może być dla niektórych firm barierą inwestycyjną trudną do przeskoczenia. Warto mieć świadomość, że system hybrydowy na czele z baterią zajmuje w samochodzie dodatkowe miejsce i zwiększa jego masę, co może ograniczać ładowność – tak istotną przecież w przypadku samochodów z funkcją dostawczą. Niestety naprawa oraz konserwacja samochodów hybrydowych wciąż wymaga specjalistycznej wiedzy i narzędzi, co może wiązać się z wyższymi kosztami serwisowania i mniejszą dostępnością odpowiednich warsztatów samochodowych. W niektórych miastach może brakować odpowiedniej infrastruktury do ładowania dostawczych samochodów hybrydowych.

Przykłady hybrydowych aut dostawczych

Trzeba mieć świadomość, że oferta hybrydowych samochodów dostawczych obecnie nie jest zbyt bogata. Zdecydowana większa dostępnych na rynku modeli jest wyposażona w napęd hybrydowy plug-in, natomiast układ tzw. miękkiej hybrydy występuje np. w Toyocie Hilux.

Wybrane modele hybrydowych aut dostawczych:

  • Toyota Hilux MHEV – ten model imponuje możliwościami jazdy w terenie: głębokość brodzenia wynosi 700 mm, auto to oferuje 1000 kg ładowności i jest w stanie pociągnąć przyczepę o masie do 3500 kg.
  • Toyota Proace Verso Hybrid  dostawczy model kultowej Toyoty z nowoczesnym układem hybrydowym, skupionym na maksymalnej oszczędności paliwa.
  • Ford Transit Connect PHEV – jest dostępny w wersji hybrydowej plug-in, jego baterie można ładować za pomocą prądu stałego o mocy do 50 kW lub zmiennego o mocy
    11 kW.
  • Ford Transit Custom PHEV – jeden z najbardziej popularnych hybrydowych dostawczaków, daje możliwość jazdy na samym silniku elektrycznym przez około 50 km.
  • Volkwagen Caddy Cargo eHybrid – ten samochód jest produkowany w poznańskich zakładach Volkswagena, można go ładować prądem stałym (DC) o mocy 50 kW lub zmiennym (AC) o mocy 11 kW.
  • Mercedes-Benz Vito Hybrid – cechuje się wysoką jakością wykonania i zastosowaniem zaawansowanych technologii, ten elegancki i funkcjonalny samochód dostawczy będzie odpowiedni do zarządzania miejską logistyką.
  • Renault Kangoo E-Tech Hybrid – to kompaktowy, hybrydowy samochód dostawczy, który idealnie sprawdza się w codziennej pracy.

Zobacz auta dostawcze na: https://moto.sprzedawacz.pl/samochody/dostawcze_i_ciezarowe/

Kiedy warto zdecydować się na dostawczaka z napędem hybrydowym?

Samochód dostawczy z napędem hybrydowym to ciekawa alternatywa zwłaszcza dla aut z silnikami benzynowymi i napędem elektrycznym. Takie auto najlepiej sprawdza się w warunkach miejskich i wtedy, gdy kierowca od czasu do czasu jedzie w dalszą trasę. Samochody dostawcze z napędem hybrydowym są godne polecenia ze względu na swoją niskoemisyjność w warunkach miejskich, co więcej zapewniają nam komfort i płynność podczas całej podróży. Hybrydowe samochody dostawcze to dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy szukają nowoczesnych aut o niższym zużyciu paliwa. Jeśli zdecydujecie się na zakup używanego hybrydowego dostawczaka, warto uważnie rozejrzeć się w ofercie serwisów online z tego typu ogłoszeniami (można czasem trafić tam na atrakcyjne oferty hybryd łagodnych i aut hybrydowych typu plug-in).

Artykuł przygotowany przez redakcję serwisu ogłoszeniowego Sprzedawacz.pl

google_news