„Nie segreguję, bo nie mam czasu”, „Nie segreguję śmieci, bo mi się nie chce”, „Nie masz większych zmartwień, niż segregowanie odpadów?” – te i wiele innych fraz codziennie wypowiadają miliony ludzi na całym świecie. Ich wewnętrzny dialog i spór dobra ze złem toczy się nieustannie. Te dylematy towarzyszą mieszkańcom planety przy każdej próbie segregacji, niestety zazwyczaj przegrywa ona z brakiem czasu czy lenistwem. Czy rzeczywiście segregowanie śmieci jest dla ludzi tak bulwersujące? Dlaczego uważają, że ta czynność zajmuje tak wiele czasu?
Problemy ekologiczne
Ile odpadów codziennie składowanych jest na wysypiskach, tego nie da się zliczyć. Ale czy ktoś zastanawia się, jaka ich ilość zalega w lasach, na plażach czy pływa w wodach międzynarodowych? Problemy ekologiczne dotykają nie tylko terenów przynależnych do spalarni śmieci, ale przede wszystkim na obszarach, z których korzystają ludzie oraz różnorodne gatunki zwierząt. Czy rzeczywiście chcemy dla nas takiej przyszłości? Już pojawienie się niegdyś na plażach koszy na śmieci było dla ludzi przedziwnym zjawiskiem. Przyzwyczajeni byli bowiem do rzucania wszystkich śmieci na wydmy lub do zakopywania ich pod piaskiem. Czas wyjść wreszcie z tej strefy komfortu, aby kiedyś nie zatopić się w tych śmieciach.
Kosze do segregacji w domu i w bloku
Możesz zacząć zmieniać świat już w tym momencie. Wystarczy tylko, że zaczniesz segregować odpady. Wiemy, że zbieranie wszystkich śmieci osobno i chowanie ich po różnych domowych kątach jest uciążliwe i nieprzyjemne, jednak odpowiednie kosze do segregacji są w stanie sobie z tym poradzić. Wystarczy, że zaopatrzysz się w pięć kolorowych koszy, które będą przypominać Ci, jakie odpady do jakiego pojemnika wrzucać. Dodatkowo, dla uniknięcia pomyłki, znajdziesz na nich etykiety, które poinformują Cię, co należy do wybranego kosza wrzucać. Bardzo proste, prawda? Jeśli kupisz od razu cały zestaw koszy do segregacji śmieci, zaoszczędzisz sporo czasu na ich wynoszenie. Wiemy, że zazwyczaj pod zlewem jest dość mało miejsca na składowanie pojemników. Wybierz więc takie kosze do segregacji, które będą na tyle estetyczne i designerskie, że śmiało będzie można wystawić je na zewnątrz. Czy kosze mogą stać się ozdobą ładnej kuchni? Oczywiście, że tak! Wystarczy zajrzeć na SwiatWorkow.pl. Znajdziesz tam nie tylko bardzo estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i bardzo pojemne kosze do segregacji. Przydadzą się one nie tylko w domu, ale także w bloku. Pamiętaj, że za wywóz śmieci segregowanych płacisz o wiele mniej! Warto więc oszczędzać nie tylko naszą planetę, ale także pieniądze w portfelu.
Jak segregować śmieci?
Z pewnością nie raz obiło Ci się o uszy, że poszczególne kolory odpowiadają rodzajom odpadów. Rzeczywiście tak jest, gdyż:
- Żółte kosze to metale i tworzywa sztuczne
- Zielone kosze to szkło
- Niebieskie kosze to papier
- Brązowe kosze to odpady biodegradowalne
- Czarne kosze to odpady zmieszane.
Zawsze zaczynaj segregację śmieci od odkręcania butelek i opakowań oraz zgniatania puszek, butelek, kartonów po sokach i mleku. Tym sposobem zaoszczędzisz miejsce w koszu i ograniczysz wyjścia z pełnym workiem. Z tak poukładanym systemem wyrzucania i segregowania śmieci, z pewnością unikniesz bulwersowania się przy codziennych obowiązkach.
A co ze ściekami , nadal płyną do rzeki
Z opisu w artykule jest proste, wystarczy odkręcić nakrętkę, zgnieść butelkę lub opakowanie i jest więcej miejsca w koszu, nie trzeba wychodzić z pełnym workiem. Oczywiście kosz musi być odpowiedni według wskazania w linku “kosze do segregacji” – sklepu w którym je można kupić. Bardzo proste, jakie tam bulwersowanie.
Na zdjęciu to takie proste…masz butelkę wrzuć ją do odpowiedniego pojemnika. Każdy wie jak to wygląda w domu gdzie brak miejsca na kilka pojemników. Bierzesz jeden wór i schodzisz do śmietnika,grzebiesz w tym worze żeby wyłuskać plastik,papier bo bio są zawsze osobno. W końcu zakłady oczyszczania miasta biorą gigantyczne pieniądze i czego oczekują? Tego, że każdy mieszkaniec będzie sam poddawał recyklingowi odpady a oni będą zbierać nasze pieniądze na kupkę?
Ceny za śmieci i górę i niech to inni to robią a śmieciami jeżdżą cały dzień od świtu do nocy. I to jest walka że smokiem i smieciami
Jak nie komentować to nie komentować, a swoją drogą droga Pani edukacja na temat segregowania odpadów to infantylizm?. Daj odpocząć.
Edukacja nie jest infantylizmem lecz ton artykułu takim jest. Edukować trzeba ale można to robić w różnym stylu.
W artykule należy zadać podstawowe pytanie czy musi być tyle odpadów, szczególnie plastiku do segregowania. Czy nie można zorganizować zwrotu np. butelek po piwie (wszystkich a nie dzielić na zwrotne i bezzwrotne), “małpkach”, puszek a także butelek plastikowych przy punktach zakupu obok nadmiernej ilości produkowanego plastiku. Które walają się po poboczach – aby ludziom opłacało się nie wyrzucać lub mogli pozbierać inni tak jak występowali do niedawna w dużej ilości “złomiarze” bo się opłacało i oczyszczali podwórka ze zbędnego żelastwa. Odkręcenie nakrętki z butelki i zgniecenie jej lub kartonów przecież nie jest powodem bulwersacji a jeśli taka jest to zupełnie… Czytaj więcej »
Artykuł infantylny, co tu komentować. Powiązanie z drastycznie podwyższanymi cenami, mało rozsądną organizacją odbierania gdzie? – tu bulwersacja.