Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Seniorzy łatwiej się podzielą

Przekazywanie 1 procenta podatku staje się coraz bardziej popularne wśród mieszkańców Podbeskidzia. Dzięki dobrej woli wielu pojedynczych osób konta organizacji pożytku publicznego otrzymują co roku większe lub mniejsze zastrzyki finansowe. 1 procentem z potrzebującymi dzielą się także renciści i emeryci. W tym roku przyjdzie im to znacznie łatwiej.

Emeryci i renciści, którzy posiadają jedno źródło dochodu, nie muszą wypełniać formularza PIT. Robi to za nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Pomimo braku obowiązku składania zeznania, część seniorów decyduje się na ten krok ze względu właśnie na chęć przekazania 1 procenta podatku. Dla wielu jednak samodzielne rozliczenie z fiskusem wydawało się zbyt kłopotliwe. Podpisana niedawno przez prezydenta RP nowelizacja ustawy o podatku dochodowym być może sprawi, że 1 procentem podatku będzie dzielić się więcej starszych osób.

Po zmianie przepisów senior nie musi już wyliczać, jaką kwotę daje 1 procent jego świadczenia. Wystarczy tylko, że wypełni odpowiedni formularz – PIT-OP, gdzie wskaże wybraną organizację, podając jednocześnie jej KRS. Może to zrobić zarówno w formie papierowej, jak i internetowej. Resztę zrobi już za niego urząd. ZUS nadal będzie bowiem wysyłał za emeryta lub rencistę PIT z samym rozliczeniem podatku, a PIT-OP będzie jego uzupełnieniem. PIT-OP ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego trzeba wysłać do skarbówki do 30 kwietnia.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments