Miasto Skoczów zamierza zamknąć filię Biblioteki Publicznej na Zabawie. Uchwałę w tej sprawie radni spod Kaplicówki podjęli na listopadowej sesji.
Biblioteka Publiczna w Skoczowie od lat mieści się w centrum miasta, w kamienicy przy ul. Mickiewicza 9. Dodatkowo placówka utrzymuje dwie filie. Jedną przy ul. Bielskiej 34 na Zabawie oraz drugą w Pierśćcu przy ul. ks. Sobeckiego. Skoczowska filia zajmuje pomieszczenie w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 i od września 2023 r. jest czynna trzy razy w tygodniu. Niestety liczba jej czytelników systematycznie spada. Głównym argumentem przemawiającym za jej likwidacją jest jednak konieczność szukania oszczędności.
– W tej chwili rachunki rosną tak mocno, że obawiamy się, iż zwyczajnie nie damy rady – mówił podczas sesji dyrektor Biblioteki Publicznej w Skoczowie, Marcin Wieczorek.
Tłumaczył ponadto, że kierowana przez niego placówka zredukowała już jeden etat, zmodernizowała oświetlenie w centrali przy ul. Mickiewicza, inwestując w energooszczędne lampy LED-owe. Na co dzień stara się również maksymalnie oszczędzać energię elektryczną. – Niestety niewiele to daje, więc jedynym sposobem na zaoszczędzenie pozostaje likwidacja filii. Po prostu nic innego nie możemy zrobić – przekonywał dyrektor.
Po zamknięciu zawiślańskiej placówki jej księgozbiór w dużej części trafi do Pierśćca, reszta zaś wróci do centrali przy ul. Mickiewicza. Zdaniem bibliotekarzy likwidacja filii nie będzie miała jednak poważnych konsekwencji „czytelniczych”, ponieważ znajduje się ona w odległości zaledwie kilometra od centrali, a ta (z racji dużo większej powierzchni użytkowej) dysponuje znacznie atrakcyjniejszym księgozbiorem, zarówno tradycyjnym, jak i audiobooków. Posiada też możliwość organizacji warsztatów, prelekcji czy spotkań autorskich.
– Jest jednak jeszcze jeden argument za likwidacją. Szkoła Podstawowa nr 3 potrzebuje sal lekcyjnych oraz pomieszczenia na świetlicę. Tymczasem jedynym, które się do tego nadaje, jest to zajmowane przez naszą filię – tłumaczył Marcin Wieczorek, a poparł go Łukasz Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty.
– Warto wiedzieć, że w Szkole Podstawowej nr 3 mamy obecnie 14 oddziałów, natomiast tylko 12 sal lekcyjnych, więc zaczyna się robić ciasno. Sala biblioteki przydałaby się bardzo tamtejszej szkolnej społeczności, ponieważ pomieszczenie jest jedynym, gdzie możemy zorganizować świetlicę i bibliotekę – przekonywał Łukasz Stępień.