Cieszyn Kultura i rozrywka

Skoczów: Wciąż blisko Jana Pawła II

Każdego roku w ramach festiwalu “Musica Sacra” można uczestniczyć w interesujących koncertach. Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Ocalić od niepamięci, przywoływać wspomnienia i pielęgnować przeżycia z 22 maja 1995 roku w Skoczowie – to cel działalności Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”, które na pamiątkę pobytu Jana Pawła II w mieście organizuje – w tym roku po raz 24. – ekumeniczny festiwal sztuki sakralnej.

Unikatowy festiwal Musica Sacra, odbywający się pod hasłem „Spotkanie Przyjaciół”, zaplanowano na dni 22-24 maja. Za jego sprawą skoczowskie świątynie znów wypełnią się artystami i publicznością spragnioną kontaktu ze sztuką. Wydarzenie zainauguruje tradycyjnie pieśń „Barka”, zagrana na trąbkach przez Tomasza i Czesława Greniów na Kaplicówce. Jej melodia popłynie nad miastem 22 maja o 10.00. Tego samego dnia o 19.00 w kościele ewangelickim Św. Trójcy wystąpi Beata Bednarz z zespołem.

23 maja z kolei o 17.00 nastąpi otwarcie wystawy w Muzeum Sarkandrowskim przy skoczowskim rynku, poświęconej Ludwikowi Herokowi, jednemu z założycieli i pierwszemu prezesowi Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”, współautorze polowego ołtarza na Kaplicówce, z którego mszę odprawił Jan Paweł II. Architekt zmarł w lutym tego roku, w wieku 88 lat. Wystawa „Mój ołówek i architektura” przypomni jego postać. Dwie godziny po wernisażu – o 19.00 – będzie można przenieść się do kościoła katolickiego św. Ap. Piotra i Pawła. W koncercie „Ach, potrzebuję Cię” wystąpi Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna pod batutą Piotra Sikory. Na organach zagra Wojciech Wantulok.

24 maja o 19.00 w kościele ewangelickim natomiast odbędzie się koncert finałowy gospel Anny Marii Mbayo z zespołem.

google_news