Kultura i rozrywka Żywiec

Ślemień: Festiwal Kolęd i Pastorałek

Od piątku (26 stycznia) w Ślemieniu trwa jubileuszowy XXV Konkurs Kolęd i Pastorałek.

W sali Gminnego Ośrodka Kultury „Jemioła” wystąpiło prawie 200 wykonawców. Chociaż to jeszcze nie koniec festiwalu, ale dzisiaj (27 stycznia) jury ogłosiło już wyniki.

Grand Prix otrzymał zespół Meritum z Janowa Podlaskiego (województwo lubelskie).

W kategorii dzieci wśród solistów pierwsze miejsce zajęła Karina Skwarczyńska z Porąbki przed Aleksandrą Bielewicz z Bielska-Białej i Emilią Franicą z Pietraszyna (województwo śląskie).

Z kolei wśród zespołów najlepszym okazała się grupa Kontrasty z Bielska-Białej. Drugie miejsce zajął duet Natalia Michalska i Dagmara Gromniak z Tarnowa, a trzecie trio Artur Byrtek, Izabela Lach i Nina Domżał z Pewli Wielkiej.

W kategorii młodzieżowej wśród solistów wygrała Nina Kumorek z Bystrej (powiat bielski) przed Elizą Gąsiorowską z Tarnowa i Aleksandrą Kowalik z Czechowic-Dziedzic.

Wśród zespołów najlepsi byli Porąbczanie z Porąbki przed zespołem Smyrecki z Lalik i duetem Patrycja Krymula i Zofia Węglarz z Olkusza (województwo małopolskie).

W kategorii dorosłych wśród solistów pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Pikacz. Drugi był Mateusz Łopaciuk (oboje z Janowa Podlaskiego), a trzecia Anna Sikorska-Jałowiczor z Lalik.

Natomiast w zespołach najlepszym okazał się Kameralny Chór Prowincjonalny z Wieprza (województwo małopolskie). Druga pozycja przypadła zespołowi Trębaczewianie z Trębaczowa (województwo wielkopolskie), a trzecia Chórowi Misericordias Domini z Zagórnika (województwo małopolskie).

Jury przyznało także wyróżnienia Markowi Okręglickiemu z Andrychowa, Łukaszowi Zyzakowi z Rychwałdu i Chórowi Allegrija z Pogwizdowa. Dodatkowo nagrodę poseł Małgorzaty Pępek otrzymała Alicja Przeworczyk z Koconia. Nagrody wójta gminy Ślemień Jarosława Krzaka powędrowała do Natalii Satławy z Pewli Ślemieńskiej, dyrektora GOK Jemioła ze Ślemienia Zuzanny Micor do Marii Fabi z Kóz, a prezesa KSM Julii Marcak do Anny Pyrgies ze Ślemienia.

Jutro (28 stycznia) organizatorzy zapraszają o 11.00 na mszę do miejscowego kościoła, gdzie oprawę muzyczną zapewnią laureaci konkursu. O 14.00 w miejscowym GOK-u zagra Młodzieżowa Orkiestra Dęta, a także wystąpią Paweł Madzia (ubiegłoroczny laureat Grand Prix festiwalu) i tegoroczni laureaci. Na zakończenie konkursu, około 17.00, wystąpią soliści Opery Krakowskiej i Opery Śląskiej z Bytomia: Katarzyna Wieczorek (sopran), Adam Sobierajski (tenor) i Joanna Steczek (akompaniament).

 

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments