Wydarzenia Bielsko-Biała

Spełnione marzenie? Las bez gospodarki leśnej w Bielsku-Białej

Fot. Adam Kanik

Las Społeczny ma być nową atrakcją miasta. Powstanie na terenie historycznych lasów komunalnych Białej w rejonie Lipnika. Inwestycja ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkańców związane z poprawą jakości powietrza, zwiększeniem dostępności terenów zielonych i ograniczeniem wycinki.

Dziś w Bielsku-Białej uroczyście podpisano list intencyjny w tej sprawie. Zabiegali o to przedstawiciele inicjatywy „Las wokół miast”. Dokument parafowali m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Robert Pabian i nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko Michał Sztandera.

– To doniosłe wydarzenie. Las to dobro, którego nie da się zastąpić. Pierwsze tego typu porozumienie będzie w Bielsku-Białej. Najważniejsze jest, że las zostanie zachowany i będzie miejscem rekreacji dla bielszczan – mówił Jarosław Klimaszewski.

– To strona społeczna zainicjowała cały szereg wydarzeń, które dzisiaj mają swój kamień milowy. Będzie to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. My, bielszczanie, zmobilizowaliśmy się, wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Wyznaczamy trendy, jesteśmy prekursorami takiej działalności w Polsce – dodawał poseł Mirosław Suchoń.

Historycznie teren ten częściowo spełniał podobne funkcje. – Inicjatywa „Las wokół miast” zrealizowała jakiś czas temu spacer przyrodniczy „Gaiki – tam gdzie mógł być rezerwat”, a trasa wiodła poprzez tereny dawnego lasu miasta Białej w Lipniku. Poza przyrodą, uczestnicy poznali również ciekawą historię tego miejsca. Ściśle związaną z naszym miastem. Dawne Bielsko już od roku 1312 ma poświadczone istnienie lasu podarowanego „wiernym mieszczanom” przez księcia cieszyńskiego Mieszka I  – mówi nam Jacek Zachara.

– Posiadanie lasu przez organizm miejski, szczególnie taki, który posiada znaczną cześć drewnianej zabudowy, jest ważne i pożądane. Po okresie, w którym las był tylko dostarczycielem surowca, a za sprawą nowych potrzeb mieszkańców w bujnie rozwijającym się przemysłowym mieście, posiadanie miejsca do odpoczynku i rekreacji staje się koniecznością. Z czasem las pod Gaikami stał się miejscem odpoczynku i zabaw, zwiększającej się z czasem rzeszy ludzi – dodaje.

Projekt stworzenia wokół Bielska-Białej zapoczątkowała Renata Lejawka, lokalna aktywistka i współtwórczyni Inicjatywy „Las wokół miast”. – Społeczeństwo Bielska-Białej i okolic głośno domaga się zmiany spojrzenia na las i zaprzestania traktowania go jako miejsce tylko do eksploatacji gospodarczej – tłumaczy Jacek Zachara.

W województwie śląskim, oprócz Bielska-Białej, lasy społeczne mają powstać również w Katowicach. Ostateczne decyzje dotyczące lokalizacji lasów społecznych zapadną do końca października tego roku.

google_news