Dzisiejszej nocy na niebie czeka nas największy „festiwal spadających gwiazd”. Jednak rój Perseidów będzie można obserwować także podczas kolejnych nocy. Szanse na to są tym większe, że Księżyc jest niemal w nowiu, a niebo prawie bezchmurne!
Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów obserwowanych z Ziemi od dwóch tysięcy lat, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Jego maksimum przypada właśnie na noc z 12 na 13 sierpnia.
Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Zwykle najwięcej „łez świętego Wawrzyńca” obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.
Najlepsze warunki do obserwacji Perseid w naszym regionie znajdziemy rzecz jasna w Beskidach, a szczególnie w Beskidzie Żywieckim, gdzie niebo jest najmniej „skażone” światłem. Właśnie tam, a ściślej – w Sopotni Wielkiej, od dzisiaj organizowany jest XI Festiwal Ciemnego Nieba. Jak mówią jego organizatorzy, warunki do obserwacji w tym roku są wyjątkowo sprzyjające, bowiem jesteśmy bardzo blisko nowiu Księżyca.
Popatrz w dół.gdzie wieczna mgła zaciemia obszar gnuśności zalany odmmętem ,to pańska ziemia
Co to za ptak co śpiewa tak: bilety do kontroli?
Ja tam sobie na obserwację ubiorę kask na wszelki wypadek.
Idealnie
Ja bym sobie życzył żeby.była kanalizacja u nas w gminie
Przy deszczu jak tu myśleć o spełnieniu życzenia, za dużo szczęścia.