Porady i inspiracje

Sprężyny naciągowe – jakie mają zastosowanie? Odpowiadamy

Z pozoru najprostsze elementy często okazują się tymi niezastąpionymi. W końcu na rynku znajdziemy mnóstwo maszyn, których działanie bez sprężyn jest w zasadzie niemożliwe. Wśród najpopularniejszych typów sprężyn należy wymienić modele naciągowe. Jakie zastosowania znajdują?

Czym są sprężyny naciągowe?

Zanim wyjaśnimy, do czego służą sprężyny rozciągane, warto pokrótce wytłumaczyć, czym one są. Mowa o metalowych konstrukcjach w formie ściśniętych zwojów. To stalowe elementy, odporne na działanie dużych sił rozciągających. To właśnie dzięki temu sprawdzają się jako łączniki części maszyn i elementy przyjmujące na siebie obciążenia.

Istnieją różnorodne sprężyny rozciągane. Jedna z różnic dotyczy mocowania sprężyny naciągowej. Dostępna jest zarówno sprężyna naciągowa z uchem obrotowym, jak i nieruchomym. Różnice dotyczą też materiałów wykonania. Może być on specjalnie wzmacniany, aby dobrze znosić kontakt z wilgocią czy substancjami chemicznymi. Aby sprawdzić, czym różnią się między sobą sprężyny naciągowe, wejdź na tę stronę: https://www.cloos.pl/sprezyny/sprezyny-naciagowe,g162.

Jak działa sprężyna rozciągana?

Aby zrozumieć, skąd bierze się szerokie zastosowanie sprężyn rozciąganych, należy zapoznać się z mechanizmem ich działania. Otóż są to konstrukcje złożone z przylegających do siebie zwojów. Jednocześnie elementy posiadają potencjał do rozciągania. Innymi słowy, działanie siły zewnętrznej powoduje powstawanie przestrzeni pomiędzy zwojami.

W ten sposób dochodzi do rozciągnięcia sprężyny. Im większy potencjał rozciągania, tym większa jej wytrzymałość. Niemniej decydują o niej również inne czynniki, w tym jakość materiału wykonania. Nie bez znaczenia jest też mocowanie sprężyny naciągowej.

Sprężyna naciągowa z uchem w powszechnym użytku

Dzisiaj sprężyny naciągowe stosuje się powszechnie. W zasadzie we wszystkich branżach wykorzystuje się urządzenia, które z nich korzystają. Czy to w rolnictwie, czy też budownictwie i szeroko rozumianym przemyśle – sprężyna naciągowa z uchem to element wielu maszyn i urządzeń. Ponadto stosuje się ją w meblarstwie. Mowa o elemencie, bez którego niemożliwe byłoby otwieranie licznych szaf i szafek. Generalnie sprężyna naciągowa z uchem jest stałą częścią mechanizmów otwierających.

Sprężyna naciągowa nierdzewna – zastosowanie w trudnych warunkach

Jak już wcześniej wspominaliśmy, sprężyny naciągowe są różnorodne. Różnice dotyczą budowy, wielkości, a także materiału wykonania i parametrów. W wielu zastosowaniach wystarczy sprężyna naciągowa z uchem nieruchomym, wykonana z przeciętnej jakości stali. Nie są też wymagane najwyższe parametry wytrzymałościowe. Jednak sprężyny stosuje się również w maszynach, urządzeniach i konstrukcjach, w których wymagana jest najwyższa jakość.

Warto mieć na uwadze, że sprężyny rozciągane często pracują w trudnych warunkach. Skrajne temperatury czy wilgoć to zagrożenie dla metalu. Dlatego w każdej takiej sytuacji stosowana jest sprężyna naciągowa nierdzewna. Wykazuje ona odporność na korozję, a także na działanie wielu innych czynników, takich jak choćby substancje żrące. Ponadto w wielu przypadkach sprężyna jest poddawana skrajnie dużym obciążeniom. Konieczne jest wtedy zastosowanie modelu o najwyższych parametrach wytrzymałościowych. Trzeba też pamiętać, że aby sprężyna spełniała oczekiwania, trzeba odpowiednio dostosować wybór do zastosowania. Chodzi tutaj głównie o wymiary i mocowanie sprężyny naciągowej.

google_news