Święta, święta i po świętach. Wszystko, co piękne zdecydowanie szybko mija i również te miłe chwile, wspólnie spędzone w rodzinnym gronie. W domu zostaje natomiast wielki rozgardiasz – plamy po tłuszczu na krzesłach, po wosku na stole, wielka sterta naczyń w kuchni i pełno igieł po choince w salonie. Warto więc spytać, kto to wszystko posprząta?
Wielkie porządki i pakowanie świątecznych dekoracji
Kiedy mija już euforia i świąteczna magia, właścicieli mieszkań czy domów czekają te mniej przyjemne zadania – między innymi usuwanie świątecznych dekoracji. Z pewnością jest ich całkiem sporo: świeczniki, stroiki, zawieszki, lampiony czy figurki na komodach – wszystko trzeba posprzątać. Jak się do tego zabrać?
Na początku warto podzielić dekoracje na te, które nie przydadzą się już w przyszłym roku, bo na przykład wykonane są z papieru i nie przetrwają okresu przechowania albo są zniszczone czy zużyte i na takie, które należy schować na kolejny rok. Następnie trzeba starannie spakować dekoracje, zabezpieczając szklane przed stłuczeniem. W przypadku stroików można przemyśleć, czy zapakować je w nienaruszonym stanie, wkładając do kartonu czy worka bądź czy podzielić stroik na pojedyncze elementy. Lampiony i światełka warto dobrze poukładać, tak by nie plątały się kabelki. Przy pakowaniu dekoracji przydadzą się niepotrzebne gazety, folia bąbelkowa albo ręczniki papierowe, którymi można oddzielać poszczególne dekoracje od siebie.
Usuwanie plam i zanieczyszczeń z tapicerki meblowej
Eksperci od sprzątania zawsze radzą, by świeże plamy z wina, czekolady czy sosu pomidorowego szybko usuwać, tak by nie zdążyły wsiąknąć w głębsze partie tkaniny i zaschnąć. Wtedy są naprawdę trudne w usuwaniu. Na plamy z wina świetnie działa sól, która wchłania wino i pozwala łatwo usuwać zanieczyszczenie. Można także zakupić w drogerii środek do usuwania plam. Na czekoladę eksperci polecają sodę i szare mydło. Roztwór sody należy wetrzeć w plamę i pozostawić na 10 minut, a następnie miejsce zaprać szarym mydłem.
Trzeba jednak uważać, ponieważ próba usuwania plam może kończyć się jej rozmazaniem albo odbarwieniem materiału. Pomocna może być tutaj firma czyszcząca, która szybko i skutecznie zajmie się usuwaniem zanieczyszczeń. Niezależnie od wybranej metody, trzeba pamiętać, by szybko zadziałać na plamy. Inaczej nie tylko będą psuć estetyczny wygląd wnętrza, ale także w przyszłości okażą się trudniejsze w usuwaniu.
Sprzątanie choinki
Metoda rozbierania choinki jest bardzo prosta. Należy najpierw pościągać łańcuchy, następnie bombki, a na koniec szpic i światełka. Trzeba jednak pamiętać, by bombki ułożyć w osobnych kartonach, by zapobiec stłuczeniom i pękaniom. Światełka należy ułożyć luźno w pudełku, by nie mieć problemu z ich rozłożeniem w przyszłym roku.
Żywą choinkę trzeba wynieść z domu, natomiast sztuczną poskładać i schować. Tutaj jednak także sprawdzi się metoda segregowania i wyrzucania tych ozdob, które nie nadadzą się w kolejnym roku. To ułatwi utrzymanie porządku w kartonach i na strychu, a ponadto ułatwi planowanie świąt w kolejnym roku. Wiadomo bowiem, czego brakuje i co należy zakupić w pierwszej kolejności. To przydatna informacja, szczególnie, że ozdoby choinkowe w sklepach pojawiają się już w okolicach listopada.
Sprzątanie mieszkania po świętach
Jeśli już nie ma ozdób świątecznych, plamy są usunięte z tapczanu czy krzeseł, to zostają standardowe porządki, które trzeba przeprowadzić po wizycie gości czy hucznym balu sylwestrowym. Mycie podłóg, czyszczenie stołu, czy kafelek w łazience znów należy uwzględnić w planie porządków. Jeśli prac jest naprawdę sporo, to w kolejnym roku należy plan układać w zupełnie inny sposób i na pierwszym miejscu warto zaplanować, by tym razem spotkanie bożonarodzeniowe czy sylwestrowe odbyło się u innych gospodarzy.
Szybkie pranie, roombę puszczam a talerze do zmywarki i posprzątane.
Mieszkanie wymaga sprzątania też przed świętami, jak sobie poradzić?