Chociaż często odstraszają wręcz swym widokiem budząc przy okazji strach o trwałość konstrukcji, stare kamienice Bielska-Białej, przynajmniej te w zarządzie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, są ponoć solidne i stabilne. Zawalenie im nie grozi.
Tak przynajmniej twierdzi wspomniany ZGM. W sumie zarządza on dzisiaj 503 budynkami mieszkalnymi, które stanowią wyłączną własność gminy. Większość z nich, bo blisko 75 procent, wybudowana została jeszcze przed 1945 rokiem. Z przekazanych nam analiz dotyczących stanu technicznego wszystkich kamienic, którymi zarządza ZGM wynika z kolei, że 75 procent spośród nich jest w stanie „dobrym lub zadowalającym”. Kolejne 18 procent określane jest mianem „niezadowalających”, a 6 procent to stan „zły”. Czy to oznacza, że stan tych obiektów może zagrażać ich lokatorom?
– Budynki znajdujące się w złym stanie technicznym i nie nadające się do bezpiecznej eksploatacji są opróżniane z lokatorów i przeznaczane do remontu lub do sprzedaży – tłumaczy Krzysztof Kwiatkowski, zastępca dyrektora ZGM. – W związku z tym nie ma budynków, które wymagają pilnych remontów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców.
Pilnych remontów zatem nie ma, ale i tak sporo, jak się okazuje, budynków jest nim poddanych. I tak, w ciągu czterech lat od 2014 roku wyremontowano w sumie 20 budynków. W 2019 – 11, rok później 6, a w ubiegłym roku rozpoczęto remont kolejnych 20 budynków z czego 8 zostało już zakończonych.
– W 2022 r. planowane jest rozpoczęcie remontów około 10 budynków, oczywiście realizacja tych planów jest uzależniona od pozytywnego rozstrzygnięcia procedur przetargowych oraz poziomu cen oferowanych przez wykonawców robót – dodaje Kwiatkowski tłumacząc, że koszty remontów w poszczególnych latach znacząco się od siebie różnią z uwagi na wzrost cen.
– O ile do 2019 r. koszty remontów rzadko przekraczały milion złotych, to począwszy od 2020 r. stopniowo rosną – wyjaśnia dyrektor. – Szczególnie duży wzrost kosztów obserwujemy od ubiegłego roku. Dla przykładu koszty remontów w 2020 r. wyniosły ok. 5 mln zł. Koszt remontu 8 budynków wyremontowanych w 2021 r. wyniósł ok. 12 mln.
A jak tam rudera przy Konwaliowej 4? Nadal cała piwnica cuchnie szambem w skali uniemożliwiającej przebywanie w niej bez maski? Przecież to co ZGM se opowiada to jakiś stek bzdur a wy to przepisujecie… Takich budynków jak w/w jest w Bielsku kilkanaście lub kilkadziesiąt tylko z innymi problemami. “Remonty” przeprowadzane przez ZGM to jeden wielki skandal i złodziejstwo.
a gdzie to zniknął szybciutko artykuł o braku dotacji kolej plus do linii Żywiec-Sucha?Komentarze internautów wieszających psy na śląskich zdobywcach się nie spodobały?Osiołku twoi koledzy redakcyjni to nie tylko POstkomuniści ale i ślązakowcy fuj
Jest na drugiej stronie, bez potrzeby znajomości, słaby obserwator. Gdyby Ci nie przysłaniało wzroku PO, byłoby lepiej.
Zdjęcie przy artykule jest sprzed dobrych paru lat, obecnie wszystkie te budynki mają nowe elewacje.
Zdjęcie ma obrazować tytuł
Super świadomość dla ZGM, że pilnych remontów nie ma i nie trzeba, bo nie ma budynków grożących zawaleniem. A że zawali się gdzieś tam sporadycznie – przypadek.