Wydarzenia Bielsko-Biała

Stare, ale jare?

Fot: Kuba Jarosz

Chociaż często odstraszają wręcz swym widokiem budząc przy okazji strach o trwałość konstrukcji, stare kamienice Bielska-Białej, przynajmniej te w zarządzie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, są ponoć solidne i stabilne. Zawalenie im nie grozi.

Tak przynajmniej twierdzi wspomniany ZGM. W sumie zarządza on dzisiaj 503 budynkami mieszkalnymi, które stanowią wyłączną własność gminy. Większość z nich, bo blisko 75 procent, wybudowana została jeszcze przed 1945 rokiem. Z przekazanych nam analiz dotyczących stanu technicznego wszystkich kamienic, którymi zarządza ZGM wynika z kolei, że 75 procent spośród nich jest w stanie „dobrym lub zadowalającym”. Kolejne 18 procent określane jest mianem „niezadowalających”, a 6 procent to stan „zły”. Czy to oznacza, że stan tych obiektów może zagrażać ich lokatorom?

– Budynki znajdujące się w złym stanie technicznym i nie nadające się do bezpiecznej eksploatacji są opróżniane z lokatorów i przeznaczane do remontu lub do sprzedaży – tłumaczy Krzysztof Kwiatkowski, zastępca dyrektora ZGM. – W związku z tym nie ma budynków, które wymagają pilnych remontów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Pilnych remontów zatem nie ma, ale i tak sporo, jak się okazuje, budynków jest nim poddanych. I tak, w ciągu czterech lat od 2014 roku wyremontowano w sumie 20 budynków. W 2019 – 11, rok później 6, a w ubiegłym roku rozpoczęto remont kolejnych 20 budynków z czego 8 zostało już zakończonych.

– W 2022 r. planowane jest rozpoczęcie remontów około 10 budynków, oczywiście realizacja tych planów jest uzależniona od pozytywnego rozstrzygnięcia procedur przetargowych oraz poziomu cen oferowanych przez wykonawców robót – dodaje Kwiatkowski tłumacząc, że koszty remontów w poszczególnych latach znacząco się od siebie różnią z uwagi na wzrost cen.

– O ile do 2019 r. koszty remontów rzadko przekraczały milion złotych, to począwszy od 2020 r. stopniowo rosną – wyjaśnia dyrektor. – Szczególnie duży wzrost kosztów obserwujemy od ubiegłego roku. Dla przykładu koszty remontów w 2020 r. wyniosły ok. 5 mln zł. Koszt remontu 8 budynków wyremontowanych w 2021 r. wyniósł ok. 12 mln.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oczekująca na przydział
Oczekująca na przydział
2 lat temu

A jak tam rudera przy Konwaliowej 4? Nadal cała piwnica cuchnie szambem w skali uniemożliwiającej przebywanie w niej bez maski? Przecież to co ZGM se opowiada to jakiś stek bzdur a wy to przepisujecie… Takich budynków jak w/w jest w Bielsku kilkanaście lub kilkadziesiąt tylko z innymi problemami. “Remonty” przeprowadzane przez ZGM to jeden wielki skandal i złodziejstwo.

obserwator
obserwator
2 lat temu

a gdzie to zniknął szybciutko artykuł o braku dotacji kolej plus do linii Żywiec-Sucha?Komentarze internautów wieszających psy na śląskich zdobywcach się nie spodobały?Osiołku twoi koledzy redakcyjni to nie tylko POstkomuniści ale i ślązakowcy fuj

kto tu osiołek
kto tu osiołek
2 lat temu
Reply to  obserwator

Jest na drugiej stronie, bez potrzeby znajomości, słaby obserwator. Gdyby Ci nie przysłaniało wzroku PO, byłoby lepiej.

Royal
Royal
2 lat temu

Zdjęcie przy artykule jest sprzed dobrych paru lat, obecnie wszystkie te budynki mają nowe elewacje.

jest stare
jest stare
2 lat temu
Reply to  Royal

Zdjęcie ma obrazować tytuł

optymistycznie
optymistycznie
2 lat temu

Super świadomość dla ZGM, że pilnych remontów nie ma i nie trzeba, bo nie ma budynków grożących zawaleniem. A że zawali się gdzieś tam sporadycznie – przypadek.