Wydarzenia Żywiec

Starostwo Powiatowe w Żywcu – najnowsze informacje! – WIDEO | ZDJĘCIA

Budynek Starostwa Powiatowego w Żywcu

MAMY KOLEJNE NOWE DROGI!

Trwa dobra drogowa passa w Starostwie Powiatowym w Żywcu. W ostatnim czasie wyremontowano drogi powiatowe w Glince, Milówce i Rajczy oraz zabezpieczono osuwisko w Ujsołach.

W ostatnich latach władze powiatu żywieckiego mocno i zdecydowanie postawiły na inwestycje związane z remontami i większymi modernizacjami dróg. W sporej części to gruntowne przebudowy, gdzie powstaje nie tylko nowa nawierzchnia, ale praktycznie od nowa robiona jest podbudowa jezdni i kanalizacja deszczowa. Co prawda jest to kosztowniejsze od tradycyjnego położenia dywaniku asfaltowego, ale za to zdecydowanie trwalsze i przez to droga może znacznie dłużej posłużyć kierowcom bez konieczności jej częstego naprawiania. Jak już wspomnieliśmy w ostatnich latach działo się bardzo dużo na traktach powiatowych. Ostatnie miesiące i tygodnie również przyniosły kierowcom i mieszkańcom wiele nowych wyremontowanych dróg, o czym informowaliśmy już wcześniej.

– W Milówce zakończono blisko 700-metrowy remont drogi wiodącej do przysiółka Prusów. Wykonano m.in. roboty ziemne i odwodnieniowe, remont przepustów, położono korytka i nową nawierzchnię asfaltową oraz wykonano pobocza z kruszywa łamanego. Inwestycja kosztowała ponad 481 tysięcy złotych, a dofinansowano ją ze środków Nadleśnictwa Węgierska Górka – mówi starosta żywiecki Adrian Midor.

Blisko 1200-metrowy remont wykonano na drodze powiatowej do Rajczy Nickuliny. Tu oprócz nowej nawierzchni i wykonania poboczy wyremontowano także przepusty rurowe i zamontowano ścianki czołowe na przepustach. Tu z kolei inwestycja kosztowała 999 622,44 zł, a przeprowadzona została przy współudziale Nadleśnictwa Ujsoły.

Kolejne bardzo ważne prace przeprowadzono na odcinku drogi powiatowej w Glince. To droga, która prowadzi do granicy ze Słowacją i dalej do Dolnego Kubina, stolicy regionu Orava. W Glince gruntownie zmodernizowano jezdnię z nową podbudową i kanalizacją deszczową oraz wybudowano chodnik o szerokości 1,5 metra, a także miejscami zamontowano barierę energochłonną.

– W tym przypadku inwestycję prowadziliśmy wspólnie z gminą Ujsoły, a całkowity koszt wyniósł 2,2 miliona złotych. Na wykonanie tych prac uzyskaliśmy dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład – dodaje starosta Adrian Midor.

Jeśli już mowa o drodze wiodącej do granicy ze Słowacją w Glince, to niezwykle ważną inwestycją, z punktu widzenia bezpieczeństwa, było zabezpieczenie i stabilizacja osuwiska w Ujsołach pod Butorową Grapą.

– Gdy prowadzono inwestycję cały czas ją monitorowaliśmy. Stąd też w czasie powodzi bardzo szybko reagowaliśmy, aby zabezpieczyć inwestycję, gdy gwałtownie podniósł się poziom przepływającej obok rzeki Ujsoła. Obecnie wybudowany i odpowiednio zabezpieczony mur oporowy wraz odwodnieniem wyeliminował zagrożenie odcięcia gminy Ujsoły od reszty powiatu żywieckiego. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 1,1 mln złotych, pozyskaliśmy dofinansowanie z budżetu państwa – dodaje starosta Adrian Midor.

Wyremontowana droga powiatowa w Milówce Prusowie. Od lewej: senator Andrzej Kalata, starosta Adrian Midor i wójt gminy Milówka Krzysztof Kamiński

Zmodernizowana droga z chodnikiem w Glince. Od lewej: senator Andrzej Kalata, wójt gminy Ujsoły Tadeusz Piętka i starosta Adrian Midor

RUSZYŁO BRANŻOWE CENTRUM UMIEJĘTNOŚCI W ŻYWCU

Jeszcze pod koniec października oficjalnie i uroczyście otwarto Branżowe Centrum Umiejętności w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu.

Jak podkreśla wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk powstałe Branżowe Centrum Umiejętności specjalizuje się w dziedzinie energetyki odnawialnej, a szczególnie technologii związanej z energią słoneczną.

– Cel BCU to edukacja przyszłych specjalistów w obszarze odnawialnych źródeł energii, co jest odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku pracy w tym zakresie. Tu warto zaznaczyć, że dzięki BCU uczniowie będą lepiej przygotowani do pracy w sektorze energetyki odnawialnej, co jest niezwykle ważne w obliczu globalnych trendów związanych z redukcją emisji dwutlenku węgla, jak i ze zrównoważonym rozwojem. Placówka planuje również prowadzenie kursów i szkoleń dla osób dorosłych, co pozwoli na podniesienie kwalifikacji pracowników branży energetycznej w regionie. Ponadto planowana jest współpraca z podmiotami branżowymi, uczelniami i pracodawcami w branży energii odnawialnej.

W nowo otwartym BCU powstały trzy pracownie komputerowe, siedem pracowni zawodowych ogólnych, trzy pracownie specjalistyczne odnawialnych źródeł energii, sala konferencyjno-szkoleniowa oraz część sanitarna i socjalna. Obok BCU powstały parkingi – mówi wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

W skład wyposażenia BCU wchodzą m.in. najnowocześniejsze urządzenia, takie jak: instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii oraz stacjami ładowania pojazdów, moduły fotowoltaiczne z wyposażeniem, pompy ciepła i powietrza, zestaw solarny, stanowiska dydaktyczne do montażu, obsługi i diagnostyki pomp ciepła, a także modele dydaktyczne instalacji solarnej, ogniwa paliwowego, elektrowni słonecznej, rekuperatora, turbiny wiatrowej, pompy ciepła oraz wiele innych. Stworzenie BCU kosztowało ponad 14,1 miliona złotych, z czego ponad 11,6 miliona złotych pochodziło z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

OLIMPIADA WIEDZY O ZDROWIU PSYCHICZNYM

W Starostwie Powiatowym w Żywcu odbył się etap powiatowy 13. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym dla uczniów szkół średnich powiatu żywieckiego.

– Założenie tej olimpiady to profilaktyka i promocja zdrowia psychicznego. W tym roku temat był niezwykle istotny, bo była to „Problematyka zdrowia psychicznego z uwzględnieniem zaburzeń odżywiania oraz wpływu mediów społecznościowych” – mówi wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk.

W olimpiadzie wzięło udział 24 uczniów z 9 szkół średnich z Żywiecczyzny, którzy byli najlepsi po etapach w swoich szkołach, gdzie z kolei udział brało w sumie 178 uczniów. Młodzież pisała test składający się z 25 pytań. Pierwsze miejsce zajęła Kamila Piekarz (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce). Druga była Natalia Zarzecka, a trzecia Barbara Jodłowiec (obie z I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu). Wspomniana trójka weźmie udział w etapie regionalnym w Cieszynie, który jest zarazem finałem olimpiady.

google_news