Początek roku to dla Stowarzyszenia Aktywne Beskidy okres podsumowań wszystkich tych osiągnięć, które udało nam się w roku minionym zrealizować. Z perspektywy czasu okazuje się, iż rok 2023 był wybitnie aktywny w życiu naszego stowarzyszenia. Oto małe kalendarium podsumowujące to, co działo się dla nas szczególnego. Oczywiście, poza tymi inicjatywami, które realizowaliśmy regularnie w Klubie Seniora, świetlicy Sylaba czy Beskidzkim Uniwersytecie Ludowym.
Styczeń – luty
W roku 2023 zaczęliśmy działać na rzecz naszej lokalnej społeczności już od pierwszej sekundy! Dosłownie wraz z naszymi mieszkańcami weszliśmy w 2023 rok, organizując na lodowisku w Jeleśni zabawę Sylwestrową. Aż do końca lutego 2023 prowadziliśmy pierwsze w historii gminy Jeleśnia lodowisko. Był to dla nas swego rodzaju eksperyment, ale doskonale zapadł w pamięci i sercach tych, którzy nasze lodowisko odwiedzili. W okresie ferii zimowych prowadziliśmy również półkolonie dla dzieci i młodzieży, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Marzec – kwiecień
Wiosna przyniosła nam wiele dobrych wiadomości, w tym tę, na którą społeczność Beskidzkiego Uniwersytetu Ludowego czekała najbardziej! Otrzymaliśmy akceptację dla trzyletniego projektu wsparcia naszej działalności edukacyjnej. To ważny krok w rozwoju Beskidzkiego Uniwersytetu Ludowego jako miejsca, w którym swoje pasje, zainteresowania i nowe kompetencje może rozwijać każdy, kto czuje, że chce mu się chcieć. Od tego momentu rozpoczęliśmy również prace nad wdrożeniem nowych kursów do oferty BUL, o których informowaliśmy we wcześniejszej publikacji. Jak się później okazało, Narodowy Instytut Wolności pozytywnie ocenił również nasze wnioski złożone w ramach naborów PROO i NOWE FIO. Ważnym dla działalności Klubu Seniora sukcesem było uzyskanie, kolejny rok z rzędu, dofinansowania w ramach programu Aktywni+.
Maj – czerwiec
Tuż przed Dniem Dziecka udało nam się zakończyć budowę placu zabaw przy boisku LKS Jeleśnianka w Jeleśni w ramach funduszy pozyskanych z LGD Żywiecki Raj w konkursie „Atrakcyjna przestrzeń publiczna” wraz ze ścieżką edukacyjną. Pod koniec czerwca reprezentowaliśmy Beskidzki Uniwersytet Ludowy na II Targach NGO EXPO w Kielcach. W czasie targów prowadziliśmy również otwarte warsztaty cyjanotypii, podczas których uczestnicy wykonali swoją pierwszą odbitkę w tej technice. Dzięki wsparciu z NIW i z programu Aktywni+ mieliśmy możliwość zabrać na targi członków naszego Klubu Seniora. W czerwcu wystartowały półkolonie dla dzieci wsparte również dzięki środkom z programu „Prozdrowotnych półkolonii letnich” realizowanego przez AZS. W czerwcu odbył się także pierwszy trzydniowy zjazd w ramach kursu pisania ikon.
Lipiec
W tym miesiącu przypadła trzecia rocznica istnienia Stowarzyszenia Aktywne Beskidy. 8 lipca 2023 udało nam się zrealizować jedno z marzeń naszego zespołu. Łącząc środki pozyskane z naszych projektów z funduszami przekazanymi na ten cel przez gminę Jeleśnia, zorganizowaliśmy festiwal muzyczny, gwiazdą wieczoru był Kuba Badach. Zgromadzona publika mogła również czerpać radość i energię z występu Gabi Blachy, a także zatopić się w dźwiękach i słowach utworów Wojciecha Gruszczyńskiego. Nie zabrakło zabawy w modnym ostatnio nurcie festiwalu kolorów, a każdy mógł skorzystać z przygotowanych przez nas licznych poczęstunków, w tym wpisującego się w klimat festiwalu kolorów poczęstunku kuchni indyjskiej, stworzonego przez połączone siły przedstawicieli zespołów dwóch katowickich restauracji Buddha Restaurant i India Garden.
Sierpień
27 sierpnia rozpoczęliśmy cykl koncertów w ogrodzie. W pierwszej odsłonie, pod hasłem przewodnim „Wsiąść do pociągu”, naszą publikę w świetny nastrój wprowadził koncert w klimacie operetkowym w wykonaniu Ludomira Rogalewskiego i Roberta Budzynia. Całość wydarzenia transmitowaliśmy na żywo na naszych kanałach socialmediów i takiej formuły, związanej z możliwością udziału w naszych wydarzeniach na żywo i on-line w tym cyklu, trzymaliśmy się już do końca. Oczywiście, tak jak Festiwal Słoneczne Beskidy, tak i ten cykl był dostępny bezpłatnie.
Wrzesień
9 września realizowaliśmy charytatywny piknik rodzinny przy współpracy z LKS Korbielów. Celem wydarzenia, w czasie którego zadbaliśmy o animacje sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, było przyciągnięcie uwagi mieszkańców naszej gminy do zbiórki na rzecz tego klubu. Środki ze zorganizowanej w tym czasie zbiórki publicznej przeznaczone zostały na zakup wyposażenia do nowo powstającej szatni klubowej. Zakup szatni w formie obiektu modułowego to inicjatywa, którą jako Stowarzyszenie Aktywne Beskidy postanowiliśmy wesprzeć, wiedząc, że choć klub dysponował środkami z Funduszu Sołeckiego, to wobec wzrostu cen tego typu rozwiązań, nie będą one wystarczające do zrealizowania w pełni założonej koncepcji zaplecza szatniowego. Dzięki połączeniu sił, mogliśmy zadbać m.in. o to, aby w infrastrukturze zaplecza przy boisku uwzględniono również przestrzeń pozwalającą na uruchomienie w dalszej perspektywie zaplecza sanitarnego, w tym dla widzów, zadbanie o odseparowaną przestrzeń do podejmowania drużyn przyjezdnych. 10 września odbył się drugi koncert w ogrodzie, w czasie którego publiczność mogła na żywo usłyszeć Paulinę Heyer. Jak w każdym roku szkolnym ruszyły zajęcia w ramach świetlicy Sylaba. W ramach współpracy z młodszymi organizacjami pozarządowymi wspieraliśmy też Stowarzyszenie Beskidzkie Dzieciaki w organizowanych przez nich zajęciach jazdy na rolkach. Zorganizowaliśmy też pierwszy zjazd w ramach warsztatów tkackich i intensywny kurs przodownika GTJ zakończony egzaminem prowadzonym przez GTJ PTTK. Aż 12 uczestników ukończyło kurs i zdało pomyślnie egzamin GTJ PTTK!
Październik
1 października Karolina Kidoń&Jazzy Boys po raz trzeci rozgrzali publiczność w trakcie kolejnego koncertu w ogrodzie. Przy tej okazji przekonaliśmy się, że nasz rozwój w zakresie zdolności do transmisji koncertów był słuszną decyzją. W Świetlicy Sylaba zorganizowaliśmy kostiumowy bal z okazji Halloween, pamiętając, że rok wcześniej cieszył się on dużym zainteresowaniem. Również tym razem zainteresowanie było ogromne!
Listopad
Jako przedstawiciele Beskidzkiego Uniwersytetu Ludowego zostaliśmy zaproszeni na 6. Konferencję Narodowego Instytutu Wolności. Nasz zespół po raz kolejny miał zaszczyt prezentować prace naszych kursantów, jak i prowadzących, szerszemu gronu.
Grudzień
Zakończyliśmy ważne dla nas procesy rozwoju infrastrukturalnego. Dzięki temu już w nadchodzącym roku będziemy mogli korzystać z naszego własnego pieca do wypalania ceramiki czy tworzonej specjalnie dla nas prasy do litografii. Dotarły do nas także ostatnie drukarki do pracowni 3D. W grudniu udało nam się zorganizować wyjazd dla dzieci do fabryki bombek. Uczestnicy wycieczki poznawali tajniki ręcznego tworzenia bombek.