Wydarzenia Żywiec

Stowarzyszenie z Okrajnika połączyło przyjemne z pożytecznym. Na naukę nigdy nie jest za późno! ZDJĘCIA

Niezwykle aktywnie działające Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic realizuje kolejny bardzo ciekawy projekt. Tym razem to projekt „Twórczy Senior”, który dofinansowano z programu „Erasmus+ dla dorosłych uczących się w edycji 2023”.

Wspomniany projekt trwa od 1 sierpnia 2023 roku do 31 października 2024 roku. W jego ramach zaplanowano zajęcia przygotowujące z języka angielskiego (30 godz.), zajęcia cyfrowe (20 godz.), warsztaty ekologiczne oraz mobilność dorosłych uczących się w Grecji (30 osób). Dzięki temu wyjątkowemu projektowi podniesione zostaną m. in. kompetencje językowe 15 seniorów w tym liderów, przyszłych edukatorów i edukatorek seniorów, poprzez realizację mobilności międzynarodowej.

– Seniorzy przy naszym stowarzyszeniu uczestniczą w wielu zadaniach prowadzonych w Polsce, w tym w zajęciach z języka angielskiego. Pojawia się zatem potrzeba, aby sprawdzić ich kompetencje językowe w czasie wyjazdu zagranicznego. Taką możliwość daje wyjazd seniorów w ramach programu „Erasmus+”. Uważamy, że dzięki temu programowi seniorzy zdobywają nie tylko kompetencje, ale i doświadczenie oraz pewność siebie. Zdobyte kompetencje pozwalają im udoskonalić wiedzę i umiejętności tzw. liderów językowych wyłonionych w programie „Erasmus+ 2022” oraz skupiać wokół nich innych członków projektu. W efekcie przekłada się to znacząco na edukację dorosłych i ogólny rozwój stowarzyszenia. Dążymy do tego, aby senior nie miał oporów w nawiązywaniu kontaktów, potrafił porozumiewać się w języku angielskim, a przez to czuł się całkowicie swobodnie za granicą – tłumaczy Anna Satława, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Okrajnik i Okolic.

Dodatkowo grupa 15 seniorów ma możliwość poszerzyć swoje kompetencje cyfrowe w mobilności międzynarodowej poprzez wspólną naukę korzystania ze sprzętu cyfrowego, co buduje ich pewność siebie i zapobiega wykluczeniu społecznemu.

– Umiejętność korzystania z urządzeń cyfrowych, komunikatorów, aplikacji mobilnych umożliwiają kontakt, rozwój zainteresowań i budują pewność siebie. Pozwoli to osobom dorosłym na udział w spotkaniach prowadzonych online. Dzięki temu projektowi zniwelowane zostaną wszelkie bariery – mówi prezes Anna Satława.

W ramach projektu od 13 do 22 lipca 30-osobowa grupa tzw. dorosłych uczących się wyjechała do miejscowości Kamena Vourla w Grecji, gdzie brała udział w zajęciach językowych i cyfrowych. Zajęcia prowadziła Katerina Memeniou ze szkoły językowej w Grecji. W sumie odbyło się 50 godz. zajęć (25 godz. z j. angielskiego i 25 godz. cyfrowych).

– Zajęcia prowadzone były ciekawymi metodami, zupełnie odmiennymi niż w Polsce. Katerina Memeniou to niezwykła pasjonatka tego co robi. Wciągnęła nas w niezwykłą przygodę językową i cyfrową. Wielu z nas wyzbyło się strachu przed praktycznym zastosowaniem języka. W wolnym czasie zwiedzaliśmy Ateny, Termopile i słynne Meteory, czyli masyw skalny z niezwykłymi klasztorami. Mieliśmy także rejs na wyspę Skiatos połączony z plażowaniem i zwiedzaniem pięknego miasteczka, gdzie nagrywano film „Mamma Mia”. Poznaliśmy kuchnię grecką robiąc tradycyjne tzatziki i sałatkę grecką, a w pobliskiej tawernie degustowaliśmy owoce morza słuchając przy tym greckiej muzyki. Ten wyjazd zapadł nam głęboko w pamięć jako niezwykłe przeżycie edukacyjne i turystyczne – dodaje prezes Anna Satława.

 

google_news