Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Stryszawa świętowała

Przez dwa dni teren Centrum Sportu i Rekreacji w Stryszawie rozbrzmiewał muzyką i… ptasim szczebiotem, a raczej dźwiękami do złudzenia go przypominającymi. Na kiermaszu rękodzieła artystycznego, który towarzyszył XXI Świętu Zabawki Ludowej, nie zabrakło bowiem ćwierkających glinianych ptaszków-gwizdków, które ogromnie podobały się dzieciom.

Impreza trwała aż trzy dni, choć najwięcej osób przyciągnęły sobotnie i niedzielne atrakcje. W piątek odbyły się wernisaże dwóch wystaw – pokonkursowej na zabawkę drewnianą oraz twórczości Emilii Leśniak, jednej z najbardziej cenionych artystek ludowych. Następnego dnia zaczęło się wszystko to, za co miejscowi i przyjezdni szczególnie cenią stryszawskie Święto Zabawki Ludowej – koncerty oraz rozrywki dla najmłodszych. Wielkim powodzeniem cieszył się również kiermasz rękodzieła artystycznego i sztuki ludowej. Można było na nim znaleźć pięknie haftowane serwety, lukrowane pierniki, bibułkowe kwiaty, a przede wszystkim – jakżeby inaczej – tradycyjne zabawki. Jak się okazało, dzieci wychowane na klockach Lego, zdalnie sterowanych autach i mówiących lalkach, potrafią docenić skromne drewniane koniki i gliniane ptaszki na wodę, które ćwierkają niczym prawdziwe. Małe rączki bez przerwy wyciągały się w stronę barwnych cudeniek na stoiskach.

Na scenie cały czas się coś działo. Najpierw prezentowały się na niej szkolne grupy, które przygotowały programy artystyczne poświęcone bryczkom, później grały kapele ludowe Spod Jałowca i Skoblicka oraz Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa. Z gorącym przyjęciem spotkał się koncert miejscowego zespołu rockowego Over n’ Out, a już do czerwoności rozgrzał zebranych występ gwiazdy sobotniego wieczoru – znanej grupy folklorystycznej Baciary. W niedzielę całe popołudnie poświęcone było góralskim melodiom ludowym. Klimat zdecydowanie się zmienił, gdy na scenę wyszła grupa Jambo Africa, rodem z Czarnego Lądu. Publiczność rozbawiona występem kabaretu Koń Polski i niezrażona nawałnicą, która go zakłóciła, entuzjastycznie powitała ciemnoskórych wykonawców, a nogi same poniosły ją do tańca. I nie pozwoliły jej odpocząć, dopóki nie skończył się koncert Czadomana – gwiazdy disco polo. Nie brakowało też innych atrakcji. Ze szczególnie dużym zainteresowaniem spotkały się runballowe zawody z wykorzystaniem kul wymyślonych i skonstruowanych przez Krzysztofa Walę ze Stryszawy. A imprezę zakończył imponujący pokaz Teatru Ognia. 

Tegoroczne Święto Zabawki Ludowej odbyło się pod patronatem „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”, portalu beskidzka 24.pl, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy.

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

google_news