Niemal 76 tys. zł kosztowały prace związane z przebudową miejsca pamięci jakim jest suski cmentarz choleryczny. Dzięki niej zapomniany i zaniedbany do niedawna skrawek zagajnika na zboczu stoku Cholerne zyskał nowy wygląd.
Za inwestycję odpowiedzialne było Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej, które za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Podbabiogórze pozyskało na ten cel 59,3 tys. zł dofinansowania. Na pokrycie kosztów przedsięwzięcia do czasu rozliczenia i zrefundowania środków przez Urząd Marszałkowski TMZS otrzymało od miasta pożyczkę. Pieniądze wydano na wykonanie robót przygotowawczych i ziemnych, budowę ogrodzenia z elementów kamiennych, wykonanie i montaż nowego krzyża, którego forma zdecydowanie rożni się od wcześniejszych jakie stały na terenie cmentarza (jest metalowy i osadzony na kamiennym cokole). Ponadto na terenie symbolicznej nekropoli oraz wokół niej wykonano kamienne ścieżki oraz ustawiono ławki. Dzięki przeprowadzonym pracom, zaniedbane i nieco zapomniane miejsce, przypominające o zarazie, która nie ominęła Suchej w dziewiętnastym wieku, zyskało nowy i estetyczny wygląd.
Ile pogrzebanych osób na cmentarzu cholerycznym upamiętnia miejsce pamięci? Cholernie dobra robota na zboczu Cholerne. Już ustalono kto będzie siedział na ławkach i kto będzie dbał o wygląd aby nowe nie stało się szybko stare i aby miejsce nadal nie było nieco zapomniane?