Wydarzenia Bielsko-Biała

Święto ATH i pomnik poetki wydrukowany w 3D

Ławeczka z pomnikiem poetki Kazimiery Alberti to prawdziwy symbol wszechstronności Akademii Techniczno-Humanistycznej. Z jednej strony promuje dorobek działaczki kulturalnej i artystki, a z drugiej jest owocem zastosowania najnowszych technologii, w tym druku 3D i grafenu.

Dzisiaj odbyło się święto bielskiej ATH. Uroczystość była okazją do wręczenia awansów naukowych pracownikom uczelni. Doceniono też tych pracowników i studentów, którzy promują Akademię w kraju i za granicą. Rektor Jarosław Janicki przyznał ponadto odznaki „Zasłużonym dla ATH” osobom i instytucjom, które od lat wspomagają Akademię na wielu polach.

Wyjątkowym wydarzeniem było odsłonięcie przez Jarosława Janickiego i fundatora Rafała Sonika ławeczki z pomnikiem Kazimiery Alberti na nowym „Skwerze Poetów”. Wykonawcy pomnika zapewniali, że powinien być on w dobrej kondycji nawet przez całe stulecie.

O tym, kogo upamiętniono, mówił z kolei dr Jacek Proszyk. Postać Kazimiery Alberti, poetki, powieściopisarki, tłumaczki i działaczki kulturalnej, określił jako zachwycającą. Cieszył się, że władze uczelni zdecydowały się na taki krok. Wskazał, że nie tylko bohaterka uroczystości, ale i jej mąż Stanisław byli niezwykle wszechstronnymi osobistościami, co jak najbardziej licuje z profilem działalności ATH.

Autorem fotoreportażu jest Marcin Kałuski.

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments