Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Święto dziecięcego folkloru

Tegoroczna, piąta już edycja Powiatowego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Makowie Podhalańskim była równie wspaniała i barwna, jak poprzednie, ale pod jednym względem różniła się od poprzednich. Młodzi artyści po raz pierwszy walczyli o nagrody, więc starali się dać z siebie wszystko.

Na deskach estrady Makowianka swój kunszt prezentowało 11 zespołów (w tym 2 kapele), przy czym jeden nie brał udziału w rywalizacji, ponieważ przyjechał z sąsiedniego powiatu wadowickiego. Była to grupa Kozinianki z Kozińca. Popisy uczestników oceniała profesjonalna komisja złożona z samych znawców kultury i muzyki ludowej. Tworzyli ją: etnolog i etnomuzykolog Dorota Majerczyk, założycielka Zespołu Regionalnego Babiogórcy Zofia Bugajska oraz etnograf Andrzej Peć.

Pierwsze miejsce zajęli ex aequo zespół Zbyrcocek z Juszczyna oraz kapela Skoblicka z Suchej Beskidzkiej. Zwycięstwo w przeglądzie dało im nominację do występu w czasie VII Gminnego Dnia Dziecka w Ujsołach. Czeka ich też dobra zabawa w tamtejszym Geo-Parku Glinka. Drugie miejsce wywalczyła Mała Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego, natomiast trzecie Zobielsko Gromada z Białki. Te dwa zespoły w nagrodę zatańczą i zaśpiewają podczas Regionalnych Spotkań z Tradycją oraz dziewiątego Przeglądu Zespołów Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich w Makowie Podhalańskim. Ponadto jurorzy przyznali dwa wyróżnienia. Dostały je Mała Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej oraz debiutujące na scenie Stryszawskie Gronicki ze Stryszawy. 

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

google_news
Finanse partner - normalne
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments