Wydarzenia Bielsko-Biała

Święta w rodzinie zastępczej. W powiecie bielskim jest ich 130

Grafika: Geralt/Pixabay

Każda adopcja jest dla nich ogromnym przeżyciem i świętem. Chcą być pewni, że ich podopieczni trafią do dobrego domu. Dziesięć zawodowych rodzin zastępczych działa w powiecie bielskim. Obecnie są bezpieczną przystanią dla 39 dzieci. Na świątecznym opłatku on-line podzielili się swoimi szczęściami i troskami z władzami powiatu i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

– W naszym powiecie jest w sumie ok. 130 rodzin zastępczych, jednak większość z nich to rodziny spokrewnione. Oznacza to, że dzieci wychowują dziadkowie lub wujostwo. Różnica między rodzinami spokrewnionymi a zawodowymi jest ogromna. Te drugie przyjmują pod swój dach obce maluchy z różnych środowisk. Są to dzieci, które nie mają bliskich mogących się nimi zająć. Oczywistą sprawą jest, że zwykle mają one więcej podopiecznych, niż rodziny zastępcze spokrewnione. Dlatego jedna rodzina zawodowa przez lata pracy zapewnia opiekę nawet kilkunastu dzieciom – zwraca uwagę Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

W powiecie bielskim wśród dziesięciu zawodowych rodzin zastępczych dwie działają jako rodzinne domy dziecka, w których może przebywać do ośmiorga wychowanków, oraz jedna pełniąca rolę pogotowia opiekuńczego. Do tej ostatniej trafiają najmłodsze dzieci, często z interwencji. – W ciągu około dwudziestu lat działalności bezpieczny dom znalazło w tej rodzinie ponad 160 maluszków! Nie powinny one przebywać w niej dłużej, niż kilka miesięcy. Potem powinny wrócić do rodziny biologicznej lub do rodziny zastępczej. Niestety, rzeczywistość rządzi się swoimi prawami i różnie to wygląda – mówi Katarzyna Olszyna, dyrektor bielskiego PCPR.

Łączenie on-line, oprócz złożenia życzeń, było okazją do spotkania się osób, które dobrze się znają i wspierają. – Na filmikach przygotowanych przez naszych gości zobaczyliśmy szczęśliwe duże rodziny. Jestem pod wrażeniem, bardzo im za tę wymagającą pracę dziękujemy – mówi wicestarosta Andrzej Kamiński, odpowiedzialny za pomoc społeczną w powiecie bielskim.

Kto może zostać zawodową rodziną zastępczą? – Zgłaszać mogą się osoby pełnoletnie, niekarane, posiadające odpowiednie warunki mieszkaniowe, mające własny dochód i zdrowie, które pozwoli zajmować się przyjętymi dziećmi. Chętni muszą przejść przez proces kwalifikacji, a następnie specjalistyczne szkolenie. Potem, gdy wszystko się uda, do pomocy na stałe mają pracownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – objaśnia Magdalena Fritz. – Nabór jest stały, przez cały rok czekamy na kandydatów. Zawodowych rodzin zastępczych nigdy nie jest dość – dodaje Katarzyna Olszyna.

google_news