Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, którego nowym dyrektorem jest Katarzyna Dendys-Kosecka, ma kolejną propozycję dla swoich wiernych widzów. Tym razem zaprasza na “Symfonię Beskidzką”, bezpłatny koncert promocyjny. Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie Teatru. Wydarzenie odbędzie się 8 lutego o godz. 18:00.
“Symfonia Beskidów” to autorski projekt Zbigniewa Wałacha, w którym występują muzycy reprezentujący następujące gatunki muzyczne – rock, jazz, folklor polskiej części Karpat – projekt muzyczny oparty został na autorskich aranżacjach i muzyce tradycyjnej Beskidu Śląskiego. Płyta powstała jako upamiętnienie 100. rocznicy powstania pracowni Jana Wałacha (otwarcie miało miejsce w 1922 roku), która obecnie pełni funkcje Muzeum Sztuki Jana Wałacha, którego twórczość nawiązywała do tradycji muzycznych Beskidu Śląskiego – w swych pracach rejestrował lokalny pejzaż, tradycje. Materiał jako forma dźwiękowego pejzażu, wyrażony został poprzez zastosowanie sekwencji wywodzących się z tradycyjnego repertuaru i wzbogacone o współczesne brzmienia.
Artyści starszego i młodszego pokolenia – od uznanych mistrzów z ogromnym dorobkiem twórczym, po młodych wykonawców, świadomie i z szacunkiem podchodzących do muzyki swoich przodków – poprzez indywidualny, wirtuozerski styl gry, ukażą z jednej strony odrębność i niepowtarzalność regionu, wspólne muzyczne korzenie z nawiązaniem do twórczych inspiracji Jana Wałacha, które eksponował w swojej sztuce.
Autorskie kompozycje Zbigniewa Wałacha, nawiązują natury, jej obserwacji, zmian następujących po sobie m.in. pór roku, aury, nastrojów. W dźwiękach zamknięte zostały pejzaże miejsc – natury, która formowała pokolenia przez wieki, zgodnie ze zmianami pór roku i całą paletą cyklu przemijalności człowieka. Kompozycje są odpowiedzią współczesności na tradycję. Nostalgiczne dźwięki obrazują wspomnienia, refleksje nad upływającym czasem. Muzycy wspólnie w projekcie, brzmieniem nawiązują do najstarszych melodii beskidzkich, przywołując cienie przodków. „Strażnicy tradycji” nie boją się wychodzić poza sztywne ramy, umykają klasyfikacjom, by – opracowując nowe aranżacje dawnych pieśni czy melodii – tworzyć nowe projekty łączące w sobie elementy tradycji i muzyki współczesnej, takim projektem jest “Symfonia Beskidów”.