Bielsko-Biała Sport Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Szachowe wakacje w Ustroniu pod okiem mistrza świata. Królewska gra już po raz piąty połączyła pokolenia

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Ustroń stał się szachową stolicą Polski. Wyjątkowy Festiwal Szachowy “Szachy łączą pokolenia” już po raz piąty przyciągnął pod Równicę miłośników królewskiej gry z całego kraju i nie tylko.

Na wszystkich czekały turnieje szachowe, symultany, koncerty, dyskoteki i wiele innych atrakcji. Gwiazdą jubileuszowego święta był Rusłan Ponomariow, szachowy mistrz świata pochodzący z Ukrainy. To właśnie Rusłan Ponomariow wraz z dr. Adamem Mokryszem, prezesem Grupy Mokate, gratulowali najlepszym szachistom w Ustroniu. A okazji było wiele. Kalendarz między 9 a 18 sierpnia obfitował bowiem w spotkania, w czasie których można było spróbować swoich sił przy szachownicy.

Jednym z wydarzeń był Turniej Szachowy przy kawie Mokate, który miał miejsce 18 sierpnia w Miejskim Domu Kultury “Prażakówka” (na zdjęciach poniżej). Nagrody oraz wyróżnienia wręczali dr Adam Mokrysz, Łukasz Turlej – FIDE Secretary General, prezes Śląskiego Związku Szachowego Andrzej Matusiak, dyrektor Festiwalu “Szachy łączą pokolenia” Michał Paździora oraz Rafał Sitarz z Mokate. Pierwsze miejsce zdobył Rusłan Ponomariow, drugie Kacper Kacprzak z UKS “Rodło” Opole, a trzecie Piotr Piesik z Beskidzkiej Szkoły Szachowej w czeskim Frydku-Mistku.

Grupa Mokate, posiadająca zakłady produkcyjne w Ustroniu, Żorach, Częstochowie oraz czeskich Voticach, od lat wspiera bowiem rozwój młodych talentów i popularyzuje królewską grę w szachy. Jest też partnerem Polskiego Związku Szachowego i co roku współorganizuje przedsięwzięcie w Ustroniu “Szachy łączą pokolenia”.

– Szachy to pasja naszej rodziny od wielu pokoleń. To gra, która niesamowicie rozwija umysł. Uczy strategicznego myślenia, przewidywania ruchów rywali, cierpliwości, konsekwencji, ale i pokory. Te umiejętności są niezwykle przydatne w świecie biznesu i w innych dziedzinach życia – przekonuje dr Adam Mokrysz. I to właśnie wokół tej idei koncentruje się realizowany przez Grupę Mokate projekt “Edukacja przez szachy w szkole”, dzięki któremu dzieci ze szkół podstawowych uczą się zasad królewskiej gry, a jednocześnie zyskują szansę na lepszy start w przyszłość. Bo nie brakuje życiowych przykładów, w których to właśnie szachy i szlifowane dzięki nim umiejętności otwierają drogę do realizowania marzeń i rozwoju różnorodnych talentów.

 

Autorką zdjęć jest Dorota Krehut-Raszyk

google_news