Wydarzenia Bielsko-Biała

Szef antysmogowej grupy parlamentarnej z Bielska-Białej

Fot. Kuba Jarosz

Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego został bielski poseł Lewicy Przemysław Koperski.

Poseł Koperski już podczas swojej kampanii wyborczej zapowiadał, że ta m.in. tematyka go interesuje.

– Ochrona środowiska, walka o czyste powietrze, to dzisiaj jedne z najpilniejszych spraw do rozwiązania – tłumaczył Przemysław Koperski.

Dzisiaj, a właściwie wczoraj, w dniu wyboru, bielszczanin zrobił więc pierwszy krok w kierunku ziszczenia swoich zamiarów. Tuż po tym, jak ogłosił on swój wybór na szefa zespołu na jednym z portali społecznościowych, do spotkania na terenie gminy Jaworze zaprosił go wójt Radosław Ostałkiewicz wyrażając nadzieję, że może właśnie na terenie Polski powiatowo-gminnej, jak napisał, rozpocznie się rozmowa na temat smogowych problemów.

– Z przyjemnością skorzystam z tego zaproszenia – twierdzi poseł Koperski.

Czym zajmie się tymczasem tworzący się właśnie w parlamencie, wspomniany zespół.

– Wszystkim, co wiąże się z czystym powietrzem – wyjaśnia Przemysław Koperski. – W szczególności chciałbym doprowadzić do sytuacji, aby osoby, których dzisiaj nie stać z powodów finansowych na skorzystanie z różnego rodzaju programów antysmogowych, mogły również w całym tym procesie uczestniczyć.

Do zakresu działania Zespołu należą zwłaszcza następujące zagadnienia: przeciwdziałania problemowi niskiej emisji w Polsce, edukacji ekologicznej w zakresie ochrony atmosfery, jakości powietrza i przekraczania dopuszczalnych norm zanieczyszczeń, ograniczania ubóstwa energetycznego celem zwiększenia skuteczności działań antysmogowych. Zespół będzie mógł też opracować projekty ustaw, dokonywać analizy przepisów prawnych, a także opiniować wszelkie projekty związane z kwestią czystości powietrza. W jego skład mogą wejść  przedstawiciele wszystkich klubów poselskich i senackich.

 

 

google_news
34 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Greg
Greg
4 lat temu

Won z takimi pomysłami. Na pewno nie w Wapienicy , wybudujcie sobie koło własnych domów. Taka spalarnia ma być na totalnym uboczu miasta a nie kilometr od osiedli mieszkaniowych!!!!

Karol
Karol
4 lat temu

węgiel niby śmierdzi, gaz także paliwo kopalne i odpada, pompa ciepła obniża temperaturę ziemi i wód głębinowych przez co tworzą się ruchy górotwórcze jak na Islandii, także też odpada, więc czym się mamy ogrzewać? czy w obronie klimatu trzeba poświęcić ludzi?

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Karol

Nie, ludzie powinni się bardziej dokształcić. Na jakiej zasadzie gaz odpada? Jeśli są takie wątpliwości – trzeba przejść na ogrzewanie elektryczne. Tutaj chyba nic nie śmierdzi ale może prądu zabraknąć. Klimat się ociepla więc może czasem idzie w dobrą stronę, trzeba poczekać i nie trzeba będzie się ogrzewać. Tylko pytanie czy będzie miał kto się ogrzewać.

Ewa 33 lata z BB
Ewa 33 lata z BB
4 lat temu

Nic to nie da jak długo będą dopłacać do nierobów górników i milionowe zarobki spółek to tak będzie na składach tysiące to węgla nic wart z Rosji Ukrainy itp mając atest dopuszczenia to tak będzie.Zamiast dopłacać do nierobów żyć dobrze z Ruskami kupować tani gaz a nie jamerykański z Rosji zarabiają na nas to będzie czyste powietrze ale to musi byc rząd nie ciemnota pis.

Jan
Jan
4 lat temu

Ewo ależ Ty ‘MĄDRA”

Ewa
Ewa
4 lat temu
Reply to  Jan

Nie mądra tylko myśląca nie z ciemnoty pisu.

YOU
YOU
4 lat temu

Masz zerowe pojęcie o cenach gazu i polityce, ale jesteś młoda, wykształcona z dużego miasta….

Marek
Marek
4 lat temu
Reply to  YOU

Palem śmierdzącym węglem koszt roczny ok 4 tyś brat ogrzewa taki sam metraż gazem 3.8 tys bez roboty płaci cały rok jednakową stawkę i rozlicza w lipcu jedno co ma to częściowo ocieplone ściany.

Kaz
Kaz
4 lat temu

Bardzo się cieszę. Nigdy nie byłem zwolennikiem SLD, ale trzymam kciuki za efekty. Bo w bielskim smrodzie nie da się wytrzymać.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Kaz

O ile funkcja przewodniczącego nie będzie blisko honorowej. Nie SLD ma większość.

edward
edward
4 lat temu

a z czego żyje ten szef

julek
julek
4 lat temu

Oni tak nas załatwią,ze nie bedziemy mogli niczym palic.Gdyby były mrozy jak na biegunie północnym to zrobimy igloo i siedzimy.Może pozwolili by palic papierem,np tymi nietrafionymi ustawami,ktore spłodzili ale one sa niezgodne z konstytucją i prawem ,więc mogą dawać smog.Przypatrzcie sie nieudaczne urzędniki samochodom a nie dręczcie ludzi spalających drewno i kupiony na składach węgiel.Może akurat palą tym węglem,który wy importujecie.

edward
edward
4 lat temu
Reply to  julek

masz Pan rację

Halina
Halina
4 lat temu

A w Wapienicy planuje się spalarnime i składowisko śmieci to skandal panie rzewodniczacy

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Halina

Ciekawe czy Zespół zajmie stanowisko w sprawie planowanej budowy spalarni w Żywcu czy też pozostanie, że burmistrz ze starostą będą toczyli bój.

Maria
Maria
4 lat temu
Reply to  Halina

Niestety ale Wapienica to jedne śmietnisko złomowisko starych aut itp czyli dziura to spalarnia może być .

Kandar
Kandar
4 lat temu
Reply to  Halina

spalarnia to ekologiczna budowa, komisja nie powinna niczym się nie zajmować

Franz
Franz
4 lat temu

Kiedy mieszkańcy bloków dostaną upragnione piece gazowe do CO? Wtedy z pierwszym rachunkiem przejrzą ekologiczne na oczy- czekam na ten moment z utęsknieniem. Jedna tylko ciepłownia w Wapienicy wozi z kopalni codziennie, podkreślam codziennie 24tony wegla przez cały rok – czy to Wam ekolodzy, Koperscy&Company nie przeszkadza???

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Franz

Nie ma problemu ze zmianą pieca węglowego na gazowy w budynkach publicznych (szkoły, urzędy gmin a także dociągnięte są OSP). Tam gdzie nie ma sieci gazu, władze dofinansowują gros do pieca węglowego ekologicznego i płacą rachunki za zwiększone koszty. Rachunki płaci budżet gminy.

Franz
Franz
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Mam na myśli tysiące mieszkańców bloków! Skąd oni mają ciepłe grzejniki? Z gazu babuni?

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Franz

Wiem co masz na myśli. Ale tutaj chodzi w artykule o działania antysmogowe a powszechne mniemanie jest takie, że kopcą głównie budynki indywidualne, że to głównie wieś zasmradza. W artykule jest mowa o pierwszym spotkaniu z wójtem a wójt to gmina wiejska. Przykro, że koszty ogrzewania w blokach wzrosną ale indywidualne koszty przebudowy ogrzewania łącznie z zapewnieniem termoizolacji na wsi są większe. Dobrze zauważyłeś o wożonym węglu do ciepłowni w Wapienicy. Ile takich ciepłowni jest więcej? A ile więcej kopciuchów w przemyśle, u przedsiębiorców?

Franz
Franz
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

To są brednie. Celem jest położenie resztki kopalń jakie zostały i kupowanie gazu: ruskiego a teraz również od naszych najlepszych sojuszników z USA. Takiego cyrku z węglem nie robią ani Czesi, Słowacy czy Niemcy. W Krakowie skazano gościa za palenie węglem i drewnem, dostał miesiąc więzienia w zawieszeniu to jest wariactwo w czystej postaci, które z żadną ekologią nie ma nic wspólnego.

Kaz
Kaz
4 lat temu
Reply to  Franz

C Widać, że wariactwo komuś się pomieszało z normalnością. I tak – proszę zrobic eksperyment polegający na zapaleniu węgla w kopciuchu /czyli popularnym piecu do spalania wszystkiego/ w jakimkolwiek z w/w krajów. Tylko proszę wziąć kartę kredytową z dużym debetem. Będzie to drogi eksperyment. Co do kopalń, będą miały jeszcze długie lata pracy, do czasu wprowadzenia technologii zgazowania węgla na miejscu. I marzy mi się czas, kiedy w Bielsku wsadzą do pierdla za zasmradzanie sasiadów. To będzie dopiero normalność.

Franz
Franz
4 lat temu
Reply to  Kaz

Macie ludzie mózgi wybrane propagandą do cna

Franz
Franz
4 lat temu

Lewica jak zawsze dzielnie walczy z problemami, które nie istnieją w normalnym świecie.

Czytający
Czytający
4 lat temu
Reply to  Franz

Te problemy są po rządach lewicy po 1945 roku.

Kandar
Kandar
4 lat temu
Reply to  Franz

dewiza lewicy; trzeba najpierw stworzyć problem, żeby móc z czym walczyć…

Hermenegilda
Hermenegilda
5 lat temu

Pieniądze dla ubogiego energetycznie są potrzebne na termoizolację budynku, wymianę stolarki, wymianę pieca a później na zwiększone koszty opalania. Skąd na to weźmie ubogi energetycznie? Z pożyczki w banku w programie “Czyste Powietrze”? Nie da radę.

baca
baca
5 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Przecież z tekstu wynika, że to właśnie chcieliby zmienić, ale w tydzień nie da rady

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  baca

Zmienią? Zespół spowoduje, że rząd da pieniądze samorządom bo tam wiedzą kto jest ubogi energetycznie? Jeśli tak to fajnie, trzeba czekać na efekty. Póki co zabrano kompetencje w Czyste Powietrze od samorządów.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Przepraszam, nie dano kompetencje do samorządów.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 lat temu

Ale konkretnie, na co będzie miał wpływ Zespół w praktyce? W jaki konkretnie sposób potrafi włączyć obywateli nazwanych ubogimi energetycznie, którzy są w konkretnych gminach – w programy antysmogowe? Sprawa jest prosta, potrzebne są pieniądze. Uboga energetycznie OSP, szkoła dostaje w gminie pieniądze ale ubodzy energetycznie mieszkańcy nie.

Franz
Franz
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Jak to na co ma wpływ? Weźmie stosowne diety i pogoni strażników miejskich żeby wystawili kilka pokazowych mandatów za palenie weglem.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Franz

Ano właśnie, o problemie smogu grzmią naukowcy, stowarzyszenia od lat. Są liczne rejestratory i wiadomo jest, że w tym roku jeszcze nie ma poziomu smogu takiego jak był rok temu, 2 lata… Utworzono dopiero Zespół, lepiej późno niż wcale. Trzeba poczekać na efekty przy kompetencjach jakie wymieniono. Jeśli wójt Jaworza ma nadzieję, że rozpocznie się rozmowa na problemy smogowe – cienko to można widzieć.