Uczniowie dwóch cieszyńskich szkół: LO im. Antoniego Osuchowskiego oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, 27 września wezmą udział w Lekcjach Obywatelskich, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Podczas nich nie tylko dowiedzą się, jak funkcjonują samorządy, ale też stworzą własny oddolny projekt ekologiczny.
Młodzież weźmie udział w lekcjach na temat samorządności, budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz praktycznego tworzenia projektów inicjatyw oddolnych. Nauczyciele i warsztatowcy, na co dzień zajmujący się edukacją obywatelską wyjaśnią uczniom, jaką rolę pełni Urząd Marszałkowski i co należy do kompetencji marszałka, zarządu i sejmiku. Wytłumaczą też, czym jest partycypacja społeczna, na czym polega budżet obywatelski i w jaki sposób najefektywniej zrealizować projekty inicjatywy oddolnej tak, by dobrze służyły mieszkańcom.
To jednak nie wszystko. W kolejnych tygodniach uczniowie tworzyć będą autorskie projekty ekologiczne, których zwieńczeniem będzie udział w konkursie „Nasz pomysł na EKOśląskie”. W tym roku nacisk położono na promocję działań antysmogowych, co związane jest z wprowadzoną w regionie uchwałą antysmogową i realizowaną kampanią „Mogę! #zatrzymać smog”.
Lekcje Obywatelskie to akcja od kilku lat organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Jej celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z podstawowymi informacjami na temat samorządności oraz kompetencji samorządu regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o województwie śląskim, które w tym roku obchodzi rocznicę dwudziestolecia samorządności (5 czerwca 1998 r. uchwalono ustawę o samorządzie województwa). W tegorocznej akcji udział wezmą uczniowie dwudziestu wybranych szkół z regionu.