Wydarzenia Żywiec

Szpital Żywiec apeluje o spotkanie z minister zdrowia

Szpital Żywiec. Fot. Paweł Szczotka

Wczoraj (1 października) spółka InterHealth Canada Limited, posiadająca Szpital Żywiec, ponownie zwróciła się o możliwość spotkania do minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

Jak informuje Szpital Żywiec, w wydanym przez siebie komunikacie, celem spotkania miałoby być zdementowanie nieprawdziwych informacji, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, o sytuacji placówki i wypracowanie rozwiązania umożliwiającego zachowanie ciągłości pracy szpitala.

Przypomnijmy, że 2 września Szpital Żywiec złożył do wojewody śląskiego Marka Wójcika wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej od 7 października 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku dotyczące pracy trzech oddziałów i dwóch poradni. Powodem są problemy kadrowe, bo od marca ze współpracy ze szpitalem zrezygnowało łącznie 21 lekarzy, a pozostały personel lekarski i pielęgniarski znacząco zredukował liczbę godzin pracy na rzecz szpitala, bo placówka zaczęła wypłacać pensję z opóźnieniem i w ratach.
– Wynika to z braku płynności finansowej szpitala, co spowodowały istotne opóźnienia ze strony NFZ w płatnościach za tzw. świadczenia nielimitowane, a ponadto z braku płatności za wykonane w bieżącym roku świadczenia limitowane oraz zbyt niskie miesięczne plany rzeczowo-finansowe szpitala. Aktualna wartość niezapłaconych udzielonych świadczeń ponadlimitowych wynosi ponad 39 mln zł! Pomimo wielu starań partnera prywatnego, dyrekcji Szpitala Żywiec i przedstawicieli partnera publicznego jakim jest Starostwo Powiatowe w Żywcu, problem pozostaje nierozwiązany od wielu lat – mówi Wadim Kurpias, dyrektor zarządzający InterHealth Canada w Polsce, prokurent spółki ICZ Healthcare, która zarządza Szpitalem Żywiec.

Dodaje on, że przy tej trudnej sytuacji szpitala w przestrzeni publicznej pojawia się wiele błędnych informacji.

– Chęć stworzenia w Szpitalu Żywiec specjalistycznej kliniki, „przeinwestowywanie” placówki czy też nierynkowe „przepłacanie” lekarzy to przykładowe zarzuty, z którymi zetknął się szpital. Prawda jest taka, że tego typu praktyki ani nie były podejmowane w przeszłości, ani też nie są planowane w przyszłości. Co więcej, pomijając inne względy, na takie działania nie byłoby Szpitala Żywiec po prostu stać. To wszystko jest przykładem dezinformacji. Naszym zamiarem, w głównej mierze, jest realizacja celów zawartej ze Starostwem Powiatowym w Żywcu umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, która przewiduje utrzymanie podstawowej funkcji i oddziałów szpitala powiatowego w Żywcu wraz z rozwojem zakresu świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów powiatu żywieckiego. Mając świadomość powagi sytuacji i ciążących zobowiązań na Szpitalu Żywiec od początku swojej działalności wypełniamy zadania, do których się zobowiązaliśmy. Szpital Żywiec stawia pacjenta w centrum uwagi, zapewnia w największym możliwym stopniu kompleksowość świadczonych przez siebie usług, stara się zwiększać dostęp do świadczeń medycznych, organizując pracę personelu medycznego do późnych godzin wieczornych oraz w weekendy. Przy tym szpital stara się w każdy dostępny sposób odrabiać dług zdrowotny powstały podczas pandemii Covid-19 oraz skracać kolejki do należnych pacjentom procedur medycznych – wyjaśnia Wadim Kurpias.

Zaznacza on, że to właśnie dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu i staraniom oraz wysiłkom obu partnerów w inwestycji udało się wybudować nowy szpital bez udziału środków publicznych, ratując w 2020 roku dalsze funkcjonowanie Szpitala Powiatowego w Żywcu.

– Zapewniono jego stopniowe wychodzenie z długów oraz ponoszonych wcześniej strat, a także stworzono podstawy oraz plan dalszego rozwoju szpitala dla dobra mieszkańców i turystów przebywających na terenie powiatu żywieckiego. W okresie pandemii Covid-19 szpital udowodnił, że pacjent jest dla niego rzeczywiście w centrum. Do dyspozycji oddaliśmy prawie 160 tzw. łóżek covidowych, co stanowiło 5. miejsce wśród wszystkich szpitali w województwie śląskim i pomogło ocalić życie oraz zdrowie setek pacjentów z terenu powiatu. Warto pamiętać o tym fakcie, który dobitnie obrazuje prawdziwe intencje i działania InterHealth Canada Limited w Polsce, oparte na najlepszych profesjonalnych wzorcach świadczenia usług medycznych z pacjentem w centrum uwagi i najwyższą jakością wykonywanych procedur. Chcemy się spotkać z minister zdrowia Izabelą Leszczyną i zaprezentować swoje działania i sytuację w oparciu o merytoryczne informacje oraz rzetelne dane liczbowe. Wyrażamy wolę pełnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia, aby znaleźć wspólne rozwiązania trudnej sytuacji Szpitala Żywiec, w której placówka znalazła się nie ze swojej winy. Wspólne wypracowanie rozwiązania jest konieczne, by zapobiec zamykaniu kolejnych oddziałów i poradni. Pacjenci w powiecie żywieckim nie mogą zostać bez pomocy – dodaje dyrektor Wadim Kurpias.

google_news