Złamany Szlaban Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic pojedzie do Warszawy, Pragi i Brna!
Zakończył się 31. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez hranic, który odbywał się od 1 do 8 października w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Podczas ośmiu dni festiwalu, organizowanego wspólnie przez Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką czeskocieszyńskie stowarzyszenie Člověk na hranici, widzowie zobaczyli w sumie 16 spektakli z Polski, Czech i Słowacji.
Przedstawienia oceniane były zarówno przez międzynarodowe jury, jak i publiczność, która w internetowym głosowaniu zdecydowała o przyznaniu nagrody najlepszemu ich zdaniem spektaklowi. Międzynarodowe jury w składzie: Dorota Buchwald (Polska), Karel Král (Czechy), Miron Pukan (Słowacja) zadecydowało, że nagrodę „Złamanego Szlabanu” przyzna w trzech kategoriach. W kategorii teatrów, dla których podstawą inscenizacji jest literatura „Złamany Szlaban“ nagrodzono ex equo: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy za “Sztukę intonacji” Tadeusza Słobodzianka i Divadlo Pod Palmovkou z Pragi za “294 statečných” Tomáša Dianiški. W kategorii teatrów, w których lalki są równorzędnymi aktorami i bohaterami „Złamany Szlaban“ przyznano teatrowi Buchty a loutky z Pragi – “R.U.R.” według Karela Čapka. W kategorii teatrów przekraczających granice gatunków „Złamany Szlaban“ został przyznany teatrowi Husa na provázku z Brna za “Gadžové jdou do nebe” Jiříego Havelki i kolektywu.
W głosowaniu internetowym, zakończonym 9 października o 12.00, „Złamany Szlaban – Nagrodę Publiczności” widzowie festiwalu przyznali teatrowi Divadlo Pod Palmovkou z Pragi za “294 statečných” Tomáša Dianiški (średnia ocen: 4,89). W czołówce znalazły się także przedstawienia “Bieguni” Teatru Powszechnego z Warszawy (średnia ocen: 4,10), “Sztuka intonacji” Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy (średnia ocen 4,09) i “Gadžové jdou do nebe” teatru Husa na provazku z Brna (średnia ocen 4,08). Wszystkie nagrody przyznawane podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic mają charakter honorowy.
W programie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic znalazły się także lekcje teatralne dla dzieci i młodzieży z cieszyńskich szkół, koncerty, wystawy oraz spotkania autorskie, w tym spotkanie w ramach „Popołudnia Mistrza”, którego gościem był Tadeusz Słobodzianek – jeden z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy, do niedawna dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie.