Porady i inspiracje

Technik sterylizacji medycznej – czy warto kształcić się w tym kierunku?

Technik sterylizacji medycznej jest osobą odpowiedzialną za pełne odkażenie sprzętów, maszyn oraz narzędzi medycznych i kosmetycznych. W swojej pracy wykonuje zatem czynności, na skutek których przekazane mu przedmioty stają się wolne od mikroorganizmów – zarówno tych aktywnych, jak i pozostających w stanie spoczynku. Dzięki temu narzędzia są w stu procentach bezpieczne dla zdrowia klientów oraz pacjentów; zarówno ludzi, jak i zwierząt. A jak wygląda zapotrzebowanie na techników sterylizacji medycznej? Czy warto kształcić się w tym kierunku, chcąc przez swoją pracę nieść pomoc innym? Odpowiadamy!

Technik sterylizacji medycznej – perspektywy zawodowe

Mogłoby się wydawać, że technicy sterylizacji medycznej są potrzebni tylko w szpitalach i ewentualnie innych placówkach medycznych. Jednak, wbrew pozorom, ich perspektywy na znalezienie zatrudnienia są zdecydowanie szersze. Osoby mające ten tytuł zawodowy są potrzebne wszędzie tam, gdzie jest dostępna sterylizatornia. A do takich miejsc należą między innymi:

  • gabinety weterynaryjne,
  • przychodnie, szpitale, gabinety lekarskie i stomatologiczne (prywatne i publiczne),
  • gabinety medycyny estetycznej,
  • salony kosmetyczne,
  • salony fryzjerskie,
  • salony tatuażu i piercingu,
  • zakłady produkujące sterylne wyroby medyczne.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich latach znacznie wzrosło zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi kosmetyczne. Manicure, pedicure, peelingi kawitacyjne, mikrodermabrazja czy mezoterapia to zaledwie kilka spośród setek zabiegów upiększających, na które każdego dnia decydują się tysiące kobiet i mężczyzn. Skutkuje to rosnącą liczbą otwieranych i obleganych przez klientów salonów piękności – niemal na każdym nowym osiedlu można znaleźć dziś co najmniej jeden gabinet kosmetyczny oraz fryzjerski. Potrzebnych jest zatem coraz więcej sterylizatorni, a tym samym techników sterylizacji medycznej.

Ile zarabia technik sterylizacji medycznej?

Zarobki technika sterylizacji medycznej, według danych wynikających z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2022 roku, wahają się między 2 930 a 3580 zł brutto, przy czym średnia wynosi 3150 zł miesięcznie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mogą być jeszcze wyższe. Wszystko zależy bowiem od rodzaju oraz wielkości placówki, w której zostaje zatrudniony technik sterylizacji medycznej, a także województwa czy jego stażu pracy.

Jaką szkołę trzeba ukończyć, by zostać technikiem sterylizacji medycznej?

Technik sterylizacji medycznej to tytuł zawodowy. Do jego uzyskania nie są potrzebne studia – wystarczy roczne kształcenie w szkole dla dorosłych. Taki kierunek medyczny prowadzi między innymi szkoła Żak. Kierunek technik sterylizacji medycznej jest w Żaku całkowicie bezpłatny, a nauczanie odbywa się w trybie zaocznym. Nie trzeba zatem poświęcać na swój rozwój osobisty kilku najbliższych lat. Wystarczą dwa weekendy w miesiącu przez rok, by zdobyć kwalifikację zawodową MED.12., czyli Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych.

Słuchacze zyskują nie tylko wiedzę teoretyczną potrzebną do pracy jako technik sterylizacji medycznej, ale również umiejętności praktyczne. Odbywają bowiem praktyki zawodowe w miejscach, w których mogą przy okazji znaleźć zatrudnienie już po ukończeniu kierunku.

Czy warto zostać technikiem sterylizacji medycznej?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, zdecydowanie warto zostać technikiem sterylizacji medycznej. To bardzo przyszłościowy zawód, zapotrzebowanie na usługi medyczne oraz kosmetyczne z całą pewnością nie będzie bowiem maleć, tylko przeciwnie – rosnąć. Dochodzi do tego stale wracająca moda na tatuaże i kolczyki, dzięki której również salony piercingu oraz innych modyfikacji ciała od lat świetne utrzymują się na rynku.

google_news