Wydarzenia Cieszyn

Trochę więcej lasów państwowych, czyli wynik akcji LP w powiecie cieszyńskim

Fot. Wojciech Ciomborowski

Kilkanaście miesięcy temu nadleśnictwa z terenu powiatu cieszyńskiego wystąpiły z chęcią zakupu lasów z prywatnych rąk. Czy w związku z tym stan państwowego posiadania w tej kwestii się powiększył?

Oferta Lasów Państwowych była ogólnopolską akcją, w którą włączone były Nadleśnictwo Ustroń i Nadleśnictwo Wisła, zarządzające całością państwowych lasów na Ziemi Cieszyńskiej.

– Nadleśnictwo Ustroń w ubiegłym roku kupiło łącznie 12,23 ha gruntów – były to zarówno lasy, jak i tereny przeznaczone do zalesienia. W całym roku 2022 Nadleśnictwo Ustroń powiększyło się o ponad 15 hektarów lasów (z 11 328,26 ha do 11 343,57 ha) – mówi Wiktor Naturski, specjalista ds. edukacji leśnej Nadleśnictwa Ustroń.

Co ciekawe, bardzo podobnie – jak dotąd – sytuacja rozwinęła się u sąsiadów, w Nadleśnictwie Wisła, które obejmuje gminy Wisła oraz Istebna.

– Udało nam się zakupić 4 działki o powierzchni 15,65 ha (o tyle zwiększyła się powierzchnia lasów w zarządzie Nadleśnictwa Wisła). Klika następnych zakupów czeka w kolejce, bo muszą przejść przez wszystkie formalne procedury, co trwa około 4 miesięcy. Jeśli wszystkie procedury przejdą pomyślnie to powierzchnia Nadleśnictwa Wisła zwiększy się jeszcze o kolejne 16 ha – to z kolei słowa starszego specjalisty Służby Leśnej ds. ochrony lasu w Nadleśnictwie Wisła, Magdaleny Mijal.

Nadleśnictwo Wisła obejmuje 9 tys. ha lasów Skarbu Państwa.

Leśnicy zaznaczają jednocześnie, że ogólnopolska akcja skupowania gruntów leśnych lub gruntów nadających się do zalesienia przez Lasy Państwowe wciąż trwa. Lasy oraz grunty przeznaczone do zalesienia mogą zostać kupione w sytuacji, gdy: przylegają bezpośrednio do gruntów nadleśnictwa, pozostają we współwłasności z nadleśnictwem lub regulują przebieg granicy polno-leśnej. Najważniejsze jest przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele leśne lub do zalesienia. Nieruchomość ma też być niezabudowana i posiadać uregulowany stan prawny. Zakup zostanie sfinalizowany po otrzymaniu pisemnej zgody dyrektora generalnego Lasów Państwowych za cenę nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaro
Jaro
1 rok temu

jakie zalesianie ? nadleśnictwa w całej Polsce zajmują się teraz wycinką lasów na niespotykaną dotąd skale bo tak każą ich pisiorscy przełożeni. Już nawet im za mało państwowych lasów to przerzucają się na prywatne

po kolei
po kolei
1 rok temu
Reply to  Jaro

wycinają ale dzięki skupowi mają w statystykach więcej hektarów, nie mylić z ilością drzew. Bo w tych hektarach są i obszary do zalesienia, skończą wycinać, będą zalesiać

Lubię wycinać
Lubię wycinać
1 rok temu
Reply to  Jaro

Jeszcze powiedz, że znasz statystyki wycinki lasów znawco wszystkiego.

o co chodzi
o co chodzi
1 rok temu

bo co, o przełożonych niepotrzebnie napisał?

chyba strata
chyba strata
1 rok temu

Trochę ponad promil, mało istotne “więcej”. A ile wycięto lasów w 2022 r.? – nie więcej niż pozyskano?