Podczas odbywającego się w Warszawie 7. Kongresu Rodzicielstwa Zastępczego uhonorowanych zostało pięć powiatów, które na swym terenie najlepiej organizują system pieczy rodzinnej. W tym doborowym gronie znalazł się powiat suski, reprezentowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Suchej Beskidzkiej.
Wspieranie rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych jest ważnym zadaniem w polityce społecznej państwa realizowanym przez instytucje i organy państwowe oraz samorządowe. Dla zapewnienia czasowej opieki i wychowania dzieciom w przypadkach niemożności sprawowania opieki i wychowania ich przez rodziców ustanowiona jest tzw. piecza zastępcza. Obowiązek jej organizacji spoczywa na władzach powiatowych. Piecza zastępcza może być sprawowana w formie rodzinnej lub w formie instytucjonalnej.
Wyróżnienie przyznane suskiemu starostwu i PCPR jest uhonorowaniem ich działań w zakresie realizowania zadań Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Pracownicy PCPR starają się, aby każde dziecko wymagające umieszczenia w pieczy zastępczej znalazło miejsce w rodzinnych, a nie instytucjonalnych formach pomocy. W efekcie nie powierza żadnego z dzieci do pieczy instytucjonalnej. Rodzinna piecza zastępcza jest o wiele lepszą, w wielu wymiarach, formą sprawowania opieki nad dzieckiem niż placówki instytucjonalne. Stosowanie takich rozwiązań ma również pozytywne skutki finansowe dla powiatu, gdyż umieszczenie dziecka w rodzinach zastępczych generuje znacznie niższe koszty niż instytucjonalna piecza zastępcza.
Wyróżnienie odebrał dyrektor PCPR Krzysztof Cieżak.