Kategoria ubezpieczeń fakultatywnych, nieobowiązkowych obejmuje między innymi popularne ubezpieczenia NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Mogą one stanowić ważny dodatek do obowiązkowego OC pojazdów. NNW może obejmować zarówno kierującego pojazdem, jak i pasażerów, którzy z nim podróżują. Jakie korzyści możemy odnieść dzięki korzystaniu z ubezpieczenia NNW?
Podstawowy zakres ochrony w ubezpieczeniu NNW
Ubezpieczenie NNW ma chronić przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Jeśli korzystamy z takiego ubezpieczenia, to świadczenie z polisy zostanie nam wypłacone, jeśli w wyniku uczestnictwa w wypadku czy kolizji drogowej odniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu, np. doznamy urazu. W zależności od wybranego wariantu ochrony, z której korzystamy jako kierowcy lub pasażerowie oraz każdy inny użytkownik ruchu drogowego, polisa może obejmować inne szkody.
Dzięki ubezpieczeniu NNW możemy uzyskać świadczenie, które z pewnością przyda się na pokrycie kosztów np. rehabilitacji i fizjoterapii po wypadku. To istotne choćby w obliczu liczby raportowanych przez Komendę Główną Policji wypadków na drogach.
Statystyki wskazują, że w 2020 roku zgłoszono 23 540 wypadków drogowych, jakie wydarzyły się w Polsce. W porównaniu z 2019 rokiem to o ponad 20 proc. mniej zdarzeń. Ponadto w ubiegłym roku raportowano 382 046 kolizji drogowe – o 16 proc. mniej niż w 2019 roku.
Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mogą co prawda korzystać z odszkodowań wypłacanych z OC sprawcy, ale jak najbardziej mają również prawo do świadczenia z NNW. To dodatkowe, często niezbędne w takich przypadkach środki, dzięki którym można poradzić sobie w trudnej sytuacji.
Natomiast sprawca, który nie ma ubezpieczenia AC lub właśnie NNW, nie uzyska żadnego świadczenia ani odszkodowania. Jeśli decydował się na polisę NNW i wystąpiła szkoda objęta ochroną, to może otrzymać środki.
Co obejmuje ubezpieczenie NNW?
Ubezpieczyciel może nam zaoferować wiele różnych wariantów ubezpieczenia NNW dla kierowcy i pasażerów. Różnice pomiędzy nimi będą wynikać z zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia czy terytorium obowiązywania. Dodatkowo w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) można znaleźć tabelę, w której są wyszczególnione rodzaje uszkodzenia organu lub funkcji organu, wraz ze wskazaniem odpowiedniego procenta sumy ubezpieczenia, jaką możemy uzyskać w ramach świadczenia, jeśli dojdzie do zaistnienia zdarzenia objętego NNW.
W dokumencie OWU możemy też znaleźć listę wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela, której składniki zwykle dotyczą zdarzeń spowodowanych umyślnie przez ubezpieczonych w związku z popełnionym przestępstwem lub próbą jego popełnienia. Zanim podpiszemy umowę, zwróćmy uwagę na wszystkie zapisy w tej części OWU.
Korzyści wynikające z ubezpieczenia NNW
Ubezpieczenie NNW przyniesie nam wypłatę świadczenia wtedy, gdy będziemy potrzebować pieniędzy na leczenie i rehabilitację czy zaopatrzenie w indywidualne środki medyczne oraz ortopedyczne – po wypadku drogowym. W sytuacjach, w których doznajemy uszczerbku na zdrowiu, każda taka pomoc finansowa może być bezcenna.
Dodatkowo świadczenie NNW daje zabezpieczenie finansowe dla rodziny w przypadku śmierci ubezpieczonego w wypadku komunikacyjnym. Ochrona w ubezpieczeniu NNW w UNIQA obowiązuje nie tylko podczas korzystania z pojazdu, ale również np. w czasie wsiadania do niego i wysiadania z niego. Ochrona ubezpieczeniowa dla klientów jest świadczona na terenie Polski i Europy.
Szczególnym przykładem ubezpieczenia NNW jest oferowana przedsiębiorcom w UNIQA polisa jako opcja dodatkowa do OC lub pakietu OC+AC. Jest dostępna dla właścicieli pojazdów lub osób korzystających z leasingu, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub będących wspólnikami spółek cywilnych. To dobrowolne ubezpieczenie NNW, które obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków przy pracy, gdzie skutkiem jest czasowa niezdolność do pracy. Ochroną ubezpieczeniową w takim wypadku jest objęty właściciel pojazdu lub osoba korzystająca z umowy leasingowej, a umowa działa na całym świecie. Korzyścią z takiego ubezpieczenia jest zapewnienie jednorazowego świadczenia finansowego za czas niezdolności do wykonywania działalności zarobkowej w następstwie wypadku przy pracy.