Bielscy radni uchwalili program naprawczy Szpitala Miejskiego na lata 2023-25.
Dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej Piotr Zdunek przedstawił podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej szczegółowy program naprawczy zarządzanej przez niego placówki.
Program uwzględnia raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitala za poprzedni rok, zawierający także prognozę sytuacji na kolejne trzy lata wraz z opisem przyjętych założeń oraz informacją o istotnych zdarzeniach mających wpływ na funkcjonowanie BCO-SM. Z uwagi na fakt, że wynik finansowy szpitala był ujemny, program naprawczy trzeba było aktualizować zgodnie z założeniami przyjętymi już w 2017 r.
Kontynuacja programu naprawczego – informują w ratuszu – ma polegać na systematycznych działaniach skierowanych głównie na zwiększenie przychodów w zakresie świadczeń nielimitowanych wysokospecjalistycznych, onkologicznych, i na optymalizacji kosztów stałych. Równolegle będą prowadzone działania organizacyjnym i majątkowe, mające na celu poprawę sytuacji ekonomicznej szpitala oraz obniżenie zadłużenia.
W aktualizacji uwzględniono aktualne zewnętrzne uwarunkowania wynikające m.in. ze zmian w przepisach prawnych oraz wzrostu kosztów funkcjonowania placówki.
Podczas dyskusji radni podkreślali, że przyczyną złej sytuacji szpitala jest błędne szacowanie kosztów świadczeń medycznych, które nie są rewaloryzowane, choć ciągle wzrastają, i tylko zmiana stawek medycznych może zmienić ten stan. Inaczej nawet najlepsze programy naprawcze nie przyniosą skutku.
Źródło: Urząd Miejski w Bielsku-Białej
Dzięki inicjatywie i staraniom śp.dr Henryka Pysza szpital miejski nr2 w Białej zamieniono na szpital onkologiczny. Utworzenie Bielskiego Centrum Onkologii zostało ukierunkowane na diagnostykę i leczenie schrzeń nowotworowych. W BCO zatudniono wykwalifikowana kadrę lekarzy onkologów, chirurgów i radioterapeutów. Decyzja o połączęniu BCO ze Szpitalem Miejskim była poważnym błędem a zwłaczca głupotą samorządowców, którzy za taką koncepcją optowali niwecząc funkcję tej specjalistyczej jednostki. Mając na uwadze program leczenia schorzeń nowotworowych BCO jako samdzielna placówka mogło pozyskiwać zwiększoną pule środków finansowych z resortu zdrowia.Niestety,żadna obecnie uchwalana przez samorządowców decyzja nie wpłynie na poprawę kondycji finansowej tak ważnej i bardzo potrzebnej placówki. Dyletanctwo… Czytaj więcej »
Nie należy się spodziewać aby radni byli fachowcami, przedkładany plan ze tony najczęściej polityka ma przejść.
Ale tak od razu uchwalili, program nie trafił najpierw na komisję. Ale może nic dziwnego, bo po tak fachowych głosach na sesji – nie trzeba by ło. A to ciekawe, że oparto się na założeniach z 2017 roku…
Nie od dziś wiadomo że wszystkie reformy dot.funkcjonowania placówek medycznych w BB podejmowane są nad głowami podatników,pacjentów z całkowitym wykluczeniem stanowiska mieszkańców. Trzej bielscy lekarze specjalizujący się w leczeniu chorób onkologicznych i kardiologicznych pokazało że mają większe serce i zamiłoanie do uprawiania polityki a nie do przejmowaniasie losem pacjentów. Wdając się w politykę zdrowotną z ramienia PO wykazali się obojętnością żeby nie powiedzieć indolencją wobec decyzji o likwidacji 2 bardzo ważnych oddziałow Neurologii i kardiologii ( szpital miejski w BB i szpital w Wilkowicach) Niestety, polityka zdrowotna w naszym kraju wciąż kuje i przypomina inwalidę po amputacji 4 kończyn.Obecnie politycy… Czytaj więcej »
Witam 😈
Malutki człowieczek co nie ma nic do powiedzenia – nudzi się.
Czemu tak piszesz o sobie?