Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Umowa deweloperska – o czym musisz wiedzieć przed podpisaniem?

Zakup domu lub mieszkania to spore obciążenie finansowe. Warto więc bardzo dobrze przekalkulować wszystkie koszty z nim związane oraz odpowiednio przeanalizować dokumenty, które podpisujemy przed kupnem.

Umowa deweloperska jest umową przedwstępną, którą zawieramy z deweloperem, gdy jesteśmy zainteresowani kupnem danej nieruchomości. Ma ona za zadanie zabezpieczyć i zapewnić dokonanie transakcji w przyszłości.

Od tego co będzie zapisane w takiej umowie, zależy bezpieczeństwo całej transakcji. Dlatego bardzo ważną kwestią jest prześledzenie wszystkich zmianek i punktów dokumentu. Pomocną instytucją może być w tym przypadku kancelaria nieruchomości lub radca prawny.

Podsumowując, rolą umowy z deweloperem jest porozumienie stron odnośnie ceny i przedmiotu transakcji, oraz zobowiązanie do jej zawarcia. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do uczciwości kontrahenta, warto poprosić o pomoc prawnika przy podpisaniu umowy deweloperskiej lub skorzystać z firm, które się tym zajmują, np. Pewny Lokal.

Umowa deweloperska – o czym należy pamiętać?

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać przed podpisaniem umowy jest zasięgnięcie informacji oraz opinii o samym deweloperze. Bogatsi o wiedzę, czy dany inwestor jest wiarygodny, będziemy bardziej spokojni. Należy sprawdzić od kiedy działa on na rynku, jakie inwestycje już zrealizował i jakie są opinie osób, które miały do czynienia z danym deweloperem.

Prospekt informacyjny

Ustawa deweloperska stwarza konieczność udostępnienia prospektu informacyjnego przez dewelopera. To swoiste źródło wiedzy na temat realizacji danego przedsięwzięcia. Możemy znaleźć tam wiele przydatnych nam informacji.

Akt notarialny

Umowa deweloperska powinna być zawarta w formie notarialnego aktu. Inaczej uważa się ją za nieważną. Sporządzona przez notariusza umowa jest podstawą do wszelkich roszczeń oraz spełnienia obowiązków obu stron.

Często również mamy wątpliwości, jakie są koszty umowy deweloperskiej. Zależy to przede wszystkim od danego biura notarialnego i jego lokalizacji. Jeżeli nabywamy mieszkanie w stolicy, warto skorzystać z biura właśnie w tej lokalizacji – mówi prawnik Warszawa.

Umowa deweloperska Warszawa, to również podatek VAT i oraz opłaty sądowe. Wpis prawa własności do księgi wieczystej to 200 zł. To tyle samo co koszt wpisu do hipoteki.

Czy można odstąpić od umowy deweloperskiej?

Tak, jeżeli deweloper nie wręczył stronie umowy prospektu informacyjnego lub nie zawiera w swojej streści elementów, które są wymagane przez ustawę. Prawo do odstąpienia umowy przysługuje nabywcy również, gdy informacje zawarte w umowie nie pokrywają się z tymi, dostępnym iw prospekcie informacyjnym lub umowa nie posiada wszystkich punktów, które wymaga ustawa. Ostania sytuacja to ta, gdzie umowa lub prospekt, zawierają informację niezgodne ze stanem faktycznym.

google_news