Wydarzenia Wadowice

Uroczystości pogrzebowe kpt. Wojciecha Stypuły ps. „Bartek”.

Fot. Bogdan Szpila

Na wadowickim cmentarzu spoczął kpt. Wojciech Stypuł ps. „Bartek”, zamordowany 22 lipca 1944 przez NKWD.

Uroczystość powtórnego pochówku zorganizowali 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Urząd Miejski w Wadowicach oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Szczątki Wojciecha Stypuły zostały odnalezione w 2018 roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w Puszczy Rudnickiej na Wileńszczyźnie.

Podczas nabożeństwa żałobnego kpt. Wojciech Stypuła został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz mianowany na stopień kapitana. Order wręczył w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy sekretarz stanu w kancelarii RP minister Wojciech Kolarski. Natomiast akt mianowania na wyższy stopień w imieniu ministra obrony narodowej Wojciecha Błaszczaka wręczył szef gabinetu politycznego MON minister Łukasz Kudlicki. Odznaczenia odebrał siostrzeniec „Bartka” Wojciech Banaś.

Po dotarciu konduktu na cmentarz komunalny, trumna z kap. Wojciechem Stypułą spoczęła w Panteonie Niezłomnych zbudowanym przez wadowicką gminę.

Wojciech Stypuła urodził się 28 listopada 1904 r. w Tarnawie Dolnej. Ukończył szkołę ludową w Zembrzycach. W latach 20. XX w. kształcił się w Szkole Podchorążych w Warszawie oraz w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Toruniu. Następnie był podoficerem 43 pułku piechoty w Kowlu. Po przeniesieniu do rezerwy został marynarzem floty handlowej. Od 1933 r. był instruktorem żeglarskim w Akademickim Związku Morskim w Jastarni oraz instruktorem żeglarskim Związku Harcerstwa Polskiego. W sierpniu 1934 r. zajął pierwsze miejsce w regatach w Szwecji. Od 1936 r. pracował w Warszawie jako dziennikarz. Był autorem książeczek edukacyjnych dla dzieci.

Walczył we wrześniu 1939 r. Jesienią podjął służbę w konspiracji, najpierw w ramach Tajnej Armii Polskiej, potem w Armii Krajowej. Od lipca 1943 r. na Nowogródczyźnie był oficerem Biura Informacji i Propagandy oraz oficerem do zadań specjalnych w sztabie Zgrupowania Nadniemeńskiego AK (w IV batalionie 77 pułku piechoty AK ppor. Czesława Zajączkowskiego „Regnara”). Uczestniczył w wielu akcjach i potyczkach zbrojnych. W lipcu 1844 r. uczestniczył w walkach z Niemcami o Wilno. 22 lipca 1944 r. został zastrzelony przez NKWDF na Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej.

Fot. Bogdan Szpila
navigate_before
navigate_next

 

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
norte
norte
3 lat temu

Jest pod dobra datą ,wy pisiarskie tumany.

UBolek
UBolek
3 lat temu
Reply to  norte

POwcy jednak są wykształceni…. I jeszcze się swoją głupotą chwalą….

Tylko pytam
Tylko pytam
3 lat temu
Reply to  norte

Co tam synku bełkoczesz ?

norte
norte
3 lat temu
Reply to  Tylko pytam

To ,że jesteście niokrzesane niedojdy.

tylko pytam
tylko pytam
3 lat temu
Reply to  norte

Twój bełkot bełkotem pozostanie. Niedojdo

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
3 lat temu

W 1944 r. a nie w 1844 r., ten błąd powtarza się i w poprzednim artykule gdzie nie można było komentować.

Oset
Oset
3 lat temu

Widocznie redaktor jest starej daty

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
3 lat temu
Reply to  Oset

Jeśli tak, dawno powinien być na zasłużonej emeryturze bo coś mi się wydaje, że jedzie na starej dacie.