Dzień Jeża zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Przedszkolnymi. Michał Szymaniak przeprowadził interesującą prelekcja na temat jeży, ptaków oraz innych dzikich zwierząt żyjących wokół nas.
Zajęcia trwały cały dzień i odbywały się z podziałem na trzy grupy wiekowe. Pierwszą stanowiły przedszkolaki, drugą klasy I-IV, a trzecią klasy V-VIII. Dzieci, z wielkim zainteresowaniem słuchały różnych, ważnych informacji o zwierzętach, a także ciekawostek o ich życiu i zachowaniach. Prelekcje podzielone były na dwa główne bloki tematyczne. Pierwszy z nich poświęcony był jeżom, drugi ptakom i ich dokarmianiu. Temat został wybrany nieprzypadkowo, bowiem zarówno dla jeży, jak i ptaków rozpoczął się najtrudniejszy okres. – Pierwsze z nich muszą zgromadzić odpowiednie ilości tłuszczu potrzebnego do udanej hibernacji. Drugie z kolei stają przed trudnym zadaniem, związanym z poszukiwaniem pokarmu, który pozwoli im przetrwać mroźne i śnieżne dni. Nietrudno dostrzec, że wszystkie te czynności z roku na rok, coraz bardziej zależne są od człowieka, jego działalności, ale co równie ważne-dobrej woli – stwierdza Michał Szymaniak i dodaje. – Realnie patrząc, zebrane liście, skoszone trawniki, równo poprzycinane żywopłoty i krzewy, przyczyniają się do ograniczenia materiałów tak potrzebnych do budowy jeżowych gniazd oraz zubożają dostępność pożywienia zarówno dla ptaków, jak i jeży – stwierdza.
Najmłodsi dowiedzieli się jak stworzyć przyjazny ogród dla tych zwierząt, jak ważny jest regularny odstęp do poidła czy miska z czystą wodę, dlaczego ptaki się kąpią i jacy są naturalni wrogowie jeży czy ptaków. Michał Szymaniak uczył także jak pomóc rannym zwierzakom i gdzie zwrócić się o pomoc. Nie obyło się także bez rad dotyczących prawidłowego dokarmieniami ptaków, a także jak zabezpieczyć i dbać o czystość w karmniku. Ponadto dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądają budki lęgowe dla ptaków.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się także rekwizyty, służące do obserwacji dzikich zwierząt. Najmłodsi mogli się przebrać w strój kamuflażowy, a także zobaczyć różne rodzaje lornetek, fotopułapek, kamerę termowizyjną czy noktowizor. Nie obyło się bez budowania karmników, które ufundowała Rada Rodziców. Zostaną one później wystawione na aukcję w ramach akcji charytatywnej. Całość “Dnia Jeża” w ustrońskiej szkole z oddziałami przedszkolnymi, dopełniło wykonanie prac o dzikich zwięrzątach. Prace zostały przekazane na konkurs organizowany przez Miejski Dom Kultury “Prażakówka” w Ustroniu.