Już jutro w Ustroniu odbędzie się konferencja „Razem w walce o czyste powietrze w Beskidach” organizowana przez Fundację „Oddychaj Beskidami” oraz Fundację „World Dron Pilots Organisation”. W jej trakcie poruszane będą zagadnienia proekologiczne oraz rozwiązania prawne regulujące tę tematykę z nastawieniem na obecność samorządu terytorialnego.
W ostatnim czasie szczególnym problemem związanym z realizacją zadań własnych gmin stało się egzekwowanie przestrzegania przepisów regulujących warunki ochrony środowiska oraz emisji szkodliwych pyłów i gazów pochodzących z indywidualnych instalacji grzewczych. – Powierzenie organom samorządu terytorialnego, szczególnie na terenie mniejszych miast i gmin, uprawnień związanych z kontrolą legalności materiałów spalanych w indywidualnych kotłowniach domowych wywołało w kontekście obostrzeń związanych z pandemią, wiele problemów związanych z realizacją obowiązujących przepisów prawnych a zwłaszcza przepisów śląskiej uchwały antysmogowej – mówi Michał Kubok, Prezes Fundacji „Oddychaj Beskidami”.
Warto zauważyć, że 1 lipca rozpoczął się proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. – Konferencja jest skierowana głównie do pracowników merytorycznych samorządowych gmin Podbeskidzia, a ma na celu omówienie propozycji działań związanych z ograniczeniem niskiej emisji, przybliżenie i wyjaśnienie instytucji CEEB, wsparcie inicjatyw proekologicznych – mówi Kubok.
Drugi z organizatorów wydarzenia, Przemysław Tomków – prezes Fundacji „World Dron Pilots Organisation”, mówi: Podczas tej niezwykle ważnej dla samorządów konferencji pokażemy również, jak kluczową rolę w walce o czyste powietrze mogą odgrywać drony dokonując mapowania terenu pod kątem źródła i stopnia zanieczyszczenia powietrza na bieżąco przekazując zebrane dane do analizy. Ta z kolei pozwoli na uzyskanie bezcennej wiedzy o najbardziej newralgicznych z punktu widzenia emisji zanieczyszczeń miejscach w danym regionie.
Podczas konferencji odbędzie się debata w której wezmą udział m.in. Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Andrzej Guła, Krakowski Alarm Smogowy i Michał Kubok, prezes Fundacji „Oddychaj Beskidami”. Zagadnienia, które zostaną poruszone podczas spotkania dot. m.in. wykorzystania dronów do kontroli i egzekucji uchwał antysmogowych, roli kominiarzy w walce z niską emisją, inwentaryzacji palenisk oraz omówienia programu „Śląskie walczy ze smogiem”. Od ponad roku działania Fundacji „Oddychaj Beskidami” obejmują obszar powiatu cieszyńskiego i Beskidów w zakresie edukacji mieszkańców, akcji społecznych oraz m.in. poszukiwania rozwiązań systemowych mających na celu zredukowanie zanieczyszczeń powietrza regionie. Tę drugą część beskidzka fundacja realizuje wspólnie z najlepszymi specjalistami i naukowcami Politechniki Opolskiej.
Niech gminy dalej wystawiają pozwolenia na budowę mega hoteli.A turyści napewno będą przybywać na piechotę.
A jakąż to role w walce z niską emisją będą mieli kominiarze?
Niech organizują jeszcze więcej rajdów samochodowych i wjazdów Kajetanowicza na Czantorię, a będzie czyściej.
Czy na pewno konferencja trafia w sedno problemu? Problem kontroli najważniejszy a także użycie do niej dronów z zakresu jednego z organizatorów?
Wystarczy żeby opłaty za śmieci i energię nie były tak drogie i już będzie efekt. Niestety szykuje się nam następna podwyżka i to spora.